bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Eknihy na Bux.skExkluzívny rozhovor s Joy Fieldingovou

"Milujem písanie, pretože je to jediná chvíľa v mojom živote, keď cítim, že mám všetko pod kontrolou,“ tvrdí kráľovná kanadského trileru Joy Fieldingová, ktorá je práve na Slovensku. Pre Buxcafé poskytla exkluzívny rozhovor.

Joy FieldingováKeď bola Joy mladá, zlákal ju Hollywood, zahrala si v divadle aj v televízii a keď hrala v Los Angeles v epizóde Gunsmoke, pobozkala Elvisa Presleyho. No pozlátko továrne na sny rýchlo odhalila a rozčarovaná sa vrátila domov, do kanadského Toronta. Tam si splnila dávny sen a začala písať. Zrodila sa tak spisovateľka, ktorej knihy prekladajú do desiatok jazykov a predávajú milióny výtlačkov.

  • Slovensko ste navštívili už v roku 1996, strávili ste u nás a v Česku celý týždeň – spomínate si na to ešte?

Joy Fieldingová: Samozrejme, že si spomínam. S manželom sme tu vtedy prežili úžasné chvíle. Slováci boli veľmi milí a láskaví. Áno, užili sme si to u vás a tešíme sa, že sme opäť u vás.

  • V slovenčine vyšlo pätnásť vašich kníh. Máte niektorú mimoriadne rada, takú srdcovku?

Joy Fieldingová: Medzi moje najobľúbenejšie patrí Uteč, Jane! o mladej žene, ktorá za záhadných okolností stratí pamäť a usiluje sa vypátrať pravdu, nech je akokoľvek strašná. Ale mám viacero obľúbených kníh, vrátane Cesty Šialenej rieky, Grand Avenue, Šepot a lži alebo Teraz ju vidíš. Ako vidíte, je ťažké vybrať jednu konkrétnu knihu. Veď keby sa mi niektorá nepáčila, ako by sa mohla páčiť čitateľom:-)

  • OK, tak inak – ktorú knihu by ste odporučili niekomu, kto od vás ešte nič nečítal? Čím by mal začať?

Joy Fieldingová: Asi by záležalo na tom, aký žáner má dotyčný rád. Skôr napínavé trilery alebo tajomné, mysteriózne príbehy? Čo radšej dobrú staromódnu romancu? Každopádne by som odporúčala začať buď s Uteč, Jane! alebo Zátiším o mladej, krásnej a úspešnej Casey, ktorú zrazí auto, upadne do kómy a keď sa preberie, zistí, že nevidí a nedokáže komunikovať...zato počuje všetko, čo sa okolo nej deje. Rýchlo pochopí, že nehoda nebola náhoda a nemôže dôverovať takmer nikomu...

  • Mnohí vaši čitatelia často tvrdia: „Uf, veď tá Fieldingová píše o mne.“ Najmä čitateľky...

Joy Fieldingová: Vždy som nadšená, keď majú čitatelia takýto pocit, pretože to je jeden z mojich zámerov: písať príbehy, s ktorými by sa čitatelia stotožnili a vžili sa do postáv.  Existuje množstvo kníh napísaných z mužskej perspektívy, a ja som sa vždy snažila vyrozprávať zaujímavé príbehy o skutočných ženách z pohľadu ženy. Píšem najmä príbehy o obyčajných ľuďoch, ktorí sa dostanú do mimoriadnych situácií; o ľuďoch, ktorých životy sa ocitnú v kríze a oni sa z toho musia dostať.

  • Myslím, že práve to čitateľov priťahuje a baví na vašich knihách. Prekonávanie prekážok, vyrovnávanie sa s bolesťou, snaha vyškriabať sa z priepasti so vztýčenou hlavou. Vaše postavy sú naozaj veľmi originálne, plasticky vykreslené, živé. Však občas prežívate s nimi ich radosti a starosti?

Joy Fieldingová: (smiech) Rozhodne. Vždy sa snažím vcítiť do mojich hrdinov, preciťujem ich trápenia, smejem sa s nimi, bojujem proti nepriazni osudu.  Je to nevyhnutná súčasť písania, pretože ak nemám takúto skúsenosť ja, nemôžem chcieť od čitateľov, aby sa vcítili do postáv oni.

Knihy Joy Fieldingovej

  • Názvy vašich kníh sú veľavravné, pútavé, dokážu zaujať. A to je veľmi dôležité – ako prvý kontakt čitateľa s novou, neznámou knihou doslova rozhodujúce. Ako vyberáte názvy pre svoje knihy?

Joy Fieldingová: Pri každej je to iné. Niekedy mi nápad na názov knihy vhupne priamo do hlavy ako pri románe Až na dno o Joanne, ktorej sa rozpadáva svet: manžel ju po dvadsiatich rokoch opúšťa, najlepšia priateľka sa odcudzila a milovaný dedko leží bezmocne na geriatrii.
Niekedy musím krvopotne hľadať ten správny názov, vyberať z viacerých možností ako to bolo pri Grand Avenue. Názov Uteč, Jane! mi zasa vyplynul priamo z textu a doslova sa predral na obálku knihy. A raz, keď som bola na turné, som išla okolo smerovky k Ceste Šialenej rieky. Okamžite som si pomyslela, že to by bol skvelý názov pre knihu...

  • Na čom práve pracujete?

Joy Fieldingová: Rozhodla som sa, že skúsim napísať sériu. Bude to minimálne trilógia a hlavnou postavou bude súkromná detektívka, okolo ktorej sa bude odohrávať každý diel série.

Joy Fieldingová bude dnes podpisovať knihy v bratislavskom kníhkupectve Panta Rhei na Poštovej ulici o 17:30. V utorok ráno (16.10.2012) bude hosťom Rannej šou Adely a Sajfu vo Fun rádiu.

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Komentáre

(1. novembra 2012 v 15:21)
It has been too long without epuxsore to your voice. I missed it as I miss you. I believe that it is a gift when one can directly experience the world in a more potent way than reading a beautifully written description (sadly, I find myself getting more excited at times from a well written description of a place I've seen than my own experience of that place). Being able to share it in that compelling manner is just the cherry on top:)
(9. októbra 2017 v 13:57)
1