bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skKeby storočný Forrest Gump vyliezol z okna

Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizolKnihy s nálepkou svetový bestseller majú zväčša spoločné dva znaky - zrozumiteľný, jednoduchšie sa čítajúci text a pútavú zápletku. Švédsky autor Jonas Jonasson dokonale splnil obe požiadavky a rovnako dokázal, že škandinávska populárna literatúra nie je len o kriminálkach. To však vôbec neznamená, že sa čitateľ v Storočnom starčekovi vyhne mŕtvolám.

Hltavé absurdity

Allan v deň svojich stých narodenín vylezie z okna domova dôchodcov a odhodlane vykročí k dobrodružstvám. Hlavný hrdina je totiž napriek svojmu veku mimoriadne vrtký a na svojich cestách bez otáľania zvláda situácie, ktoré by zaskočili aj ľudí v najproduktívnejšom veku. Dôvodom je aj jeho minulosť, ako konštruktér atómovej bomby má za sebou život opradený neuveriteľnými historkami plnými náhodných stretnutí a rozhodnutí. Náhoda ho v mladých rokoch priviedla do Španielska, kde počas občianskej vojny zachráni život generálovi Francovi, následne v USA vyhútal, ako zostrojiť bombu, skamarátil sa s Harrym Trumanom, v Číne oslobodil milenku Mao Ce-tunga, prešiel na ťave cez Himaláje, v Iráne prekazil atentát na Churchilla, večeral so Stalinom a tak ďalej a tak ďalej. Podobne ako voľakedy filmový Forrest Gump aj Allan ovplyvňuje chod sveta, a to bez toho, aby v tom svete robil niečo iné, než bezprizorne plával. Súčasnosť, ktorá sa s obrazmi jeho storočnej histórie prepletá v oddelených kapitolách, je rovnako, i keď mnohokrát takmer nasilu, absurdná. Krádež kufríka, ktorá ho privedie k niekoľkým, opäť náhodným, vraždám a odhaleniu zločineckej organizácie, má na svedomí aj stretávanie sa s ľuďmi tých najrozličnejších typov. Keď sa dočítate, že pred políciou uteká v autobuse spolu so srdnatým pytliakom, zmrzlinárom s minimálne dvadsiatimi neukončenými vysokými školami, vulgárne hrešiacou ženou a najmä slonom, v slede ďalších informácií už ani nie je kedy zostať v šoku.

Bestseller právom

Ale nie je to len príbeh, ktorý robí z Jonassonovho románu úspešnú knihu. Autorov nadhľad pri opise preexponovaných charakterov či už historických osobností, alebo takmer bezmenných zástupcov cirkvi, vedeckej elity alebo politiky so sebou prináša najmä množstvo humorných situácií. Prostejší, nevzdelaný a aj z toho dôvodu nihilistický Allan vychádza zo všetkých stretnutí ako víťaz a jeho pudové rozhodovanie prevracača kabátov nastavuje zrkadlo svetu plnému ideológie. Komunisti, fašisti, socialisti, mudrlanti, cirkevníci, vzdelanci - nikto presvedčený o svojej pravde v príbehu dobre neskončí. A hľa, Allan si v stovke kráča po uliciach s kufríkom plným peňazí. "Allan povedal, že ak sa niečo naučil, tak to, že najväčšie a zdanlivo najnezmyselnejšie konflikty na svete sú založené na princípe `Ty si hlúpy, nie to ty si hlúpy, nie to ty si hlúpy.´ Mnohokrát, povedal Allan, je riešením sadnúť si, vypiť spolu fľašu pálenky a dívať sa dopredu." Škoda len, že autor neprišiel s novou témou. Adorovanie prostých hrdinov, ktorých do tragického a zamotaného sveta priviedla náhoda, a ktorých osud reflektuje hlúposť mudrcov, sa aj v populárnom umení objavuje vari príliš často na to, aby sme ho považovali za originálne. Jonassonovo spracovanie je však prudko čitateľné a dostupné širokým masám, čo z neho právom robí bestseller.

"Dôvodom je aj jeho minulosť, ako konštruktér atómovej bomby má za sebou život opradený neuveriteľnými historkami plnými náhodných stretnutí a rozhodnutí."

Hodnotenie Pravdy 4/5
Jonas Jonasson: Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol, Ikar 2013

Podľa svetovo úspešnej knihy už vzniká aj filmová adaptácia. Hlavného hrdinu by mal hrať švédsky komik Robert Gustafsson.

KATARÍNA ŠAMAJOVÁ
Publikované: 10.07.2013, Pravda, s.41

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.