bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skLáka ma ľudskosť a skutočnosť

Andrea Coddington predstavuje svoj nový román Cudzia krv. Jedna z naúspešnejších slovenských autoriek Andrea Coddington sa po vyše roku vracia na Slovensko, aby sa osobne zúčastnila na uvedení svojho v poradí tretieho románu Cudzia krv.

Cudzia krvS obľúbenou spisovateľkou sme si nedávno sadli ku káve a výsledkom je tento rozhovor.

·       Približne pred rokom vám vyšiel  román Židovka, skutočný a veľmi silný  príbeh dcéry Židovky odvlečenej nacistami do Osvienčimu počas druhej svetovej vojny, ktorý sa okamžite zaradil medzi najpredávanejšie knihy na Slovensku. Očakávali ste takú  mimoriadne priaznivú odozvu čitateľov?

Veľmi sa teším a vážim si záujem čitateľov. S každým človekom, ktorý držal Židovku v rukách, mám akési virtuálne spojenie. Na začiatku celého procesu som odhaľovala Sofiine tajomstvá a životnú cestu, snažila som sa do knihy preniesť jej slzy, strach, smiech, šťastie. Úprimnosť ľudia cítia a tá sa nedá ani kúpiť a ani ničím zaplatiť. Dnes, s odstupom času, som len vďačná.

 

·       Všetky vaše doterajšie knihy vrátane tej najnovšej sú reálne príbehy.  Náhoda? Alebo je pre vás zaujímavejšie literárne spracúvať skutočné osudy skutočných ľudí?

Presne. Mňa láka „ľudskosť“ a „skutočnosť“ v každej ich podobe. V jednoduchej, aj komplikovanej, ale takej, ako si ju žijeme.  Neprikrášlenej a nevymyslenej. Každý autor chce predsa svojim dielom niečo povedať. Ja som hlasom osudov iných ľudí a táto poloha je zaväzujúca, ambiciózna, ale pre mňa lákavá.

·       O čom je Cudzia krv? Životné peripetie koho zachytáva?

Cudzia krv je ako inak, o skutočnom živote. Má niekoľko ústredných postáv: Karlu, Elu, Zuzanu a Petra. Nejde o žiadne známe osobnosti, ale obyčajných ľudí. Podľa mňa sú všetci hrdinovia, pretože hrdinovia sú obyčajní ľudia, ktorí robia neobyčajné veci.

·       Počas života stretneme veľa zaujímavých ľudí. Prečo práve tieto tri ženy zaujali vašu pozornosť.

S dvomi z nich som prežila určitú časť môjho života na Slovensku a tretiu som stretla v Amerike. V knihe sa ich cesty prepletú, tak ako som sa v skutočnosti stretla ja s nimi. Snažila som sa hlavne zachytiť poetickosť, ale aj realitu, rozdielne zmýšľanie, ich túžby, pády a cestu, na ktorú sa vydali a stala sa im osudnou.

·       Všetky ženy teda osobne poznáte?

Áno. V knihe rozoberám adopciu, vzťah s Bohom, každodenné peripetie, keď sa nám zdá, že na nás padá celý svet, ale príjemná maličkosť či pohladenie môže zmeniť situáciu v zlomku sekundy a naopak. Ich očami, samozrejme. Je naozaj fascinujúce ako sa každý z nás v rovnakých situáciach správa a koná rozdielne. Andrea Coddington

·       Nemali vám problém dať - teraz už hrdinky vašej knihy -  súhlas na to, aby sa ocitli v literárnom príbehu?

Vôbec nie. Práve naopak, na knihu sa tešia. Mojim kritikom je vždy mamina, aj ona osobne pozná „hrdinov z knihy“ a chce, aby sa o ľuďoch pekne písalo… Takže si spoločne želáme, aby Cudzia krv bola príjemným čítaním, aj keď život takým vždy nie je.

·       A vaše literárne plány na najbližšie obdobie? Kto ďalší sa objaví vo vašej knihe?

Mám asi tri napády, ktoré, ako aj tie predchádzajúce, musia vyzrieť. Uvidíme. Rozhodnutie bude spontánne, zatiaľ si robím zápisky, do kníh si lepím lístočky. Teraz sa najviac teším z Cudzej krvi.

Andrea Coddington patrí medzi najobľúbenejšie slovenské autorky. Vo svojej literárnej tvorbe sa sústreďuje na skutočné príbehy. Jej prvý román Mal to byť pekný život je intímnou spoveďou o živote plnom prekvapení. Čitateľsky mimoriadne  úspešnou je aj druhá kniha Andrey Coddington - Židovka, ktorá je nominovaná na ocenenie Platinová kniha.

 

Mária Lešková