bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skKto si Eli Elias?

Eli Elias „Zdochnuté srdce je jedna z najlepších kníh, ktoré som za posledné obdobie čítala, a verím, že si svoj fanklub nájde tak rýchlo, ako som ju ja zhltla. A to ma ani nikto nemusel mučiť. Eli mi svojou knihou moje zdochnuté srdce doslova resuscitovala. Nadhľadom a humorom“, napísala na margo tejto knihy Petra Polnišová. V superlatívoch na knižku reagoval celý rad ďalších známych i menej známych ľudí, pričom si mnohí z nich kládli jednu a tú otázku. Kto vlastne napísal túto knihu? Kto sa skrýva za tajomným Eli Elias? My sme sa prostredníctvom e- mailu opýtali Eli Elias za vás.
 • Rešpektujeme vašu vôľu ako autora zostať v anonymite. Napriek tomu, v záujme aspoň čiastočného uspokojenia zvedavosti čitateľov – ste teda tou známou tvárou slovenského šoubiznisu alebo nie?
 • Áno. Alebo nie?

 • Čo myslíte, prečo vznikla taká fáma? Nemohlo to byť aj tým, že na jednom z internetových portálov, kde boli publikované ukážky z vašej knihy, sa k nej počas niekoľkých týždňov vyjadrovali ľudia z prostredia slovenského šoubiznisu?
 • To či je to fáma alebo nie nebudem ani potvrdzovať ani vyvracať. Neviem, ako sa k týmto textom ľudia zo šovbizu dostali. Niektoré nové, ešte nepublikované kapitoly vraj samizdatovo kolujú po internete a tak to pravdepodobne čítalo aj pár známych ľudí. Ale svet je malý a každé tajomstvo raz vyjde na povrch, takže pravdepodobne aj moja identita. Počkajte si.

 • Potešili vás tieto prevažne veľmi priaznivé odozvy? Čítali ste ich? Zaujala ma napr. poznámka herca Richarda Stankeho, ktorý napísal, že Zdochnuté srdce je „zároveň psychoterapiou pre osamelé osoby a návod ako brať veci s nadhľadom a s humorom“ ... Beáta Dubasová dokonca rozmýšľala nad tým, kto by si, ak by bolo Zdochnuté srdce sfilmované - mohol zahrať hlavnú hrdinku - vraj Zuzana Fialová. Čo vy na to?
 • Nech ste už ako autor akokoľvek sebavedomý, vždy pohladí vašu dušu a prikŕmi ego, keď sa niekomu, to čo ste dali na papier, páči. Ak ho to pobaví, v lepšom prípadne nakopne, aby bral veci viac s nadhľadom. Ak každý jeden výtlačok Zdochnutého srdca, rozosmeje aspoň jedného človeka, považujem to za svoj osobný úspech a autorskú satisfakciu.

 • Povráva sa, že váš príbeh by mal byť naozaj sfilmovaný...
 • Áno, je pravdou že sa o exkluzívne zakúpenie autorských práv celkom vážne zaujíma nemenovaná filmová produkcia. Keďže vec je vo fáze rokovaní, nemôžem vám o tomto plánovanom filmovom projekte zatiaľ povedať viac.

 • Čo myslíte, čím sa vám podarilo osloviť čitateľov? Humorom, sebairóniou, otvoreným a priamym štýlom? Slangovým slovníkom?
 • To sa musíte opýtať tých, čo to čítali.

 • A vôbec, tí čo knihu zatiaľ nepoznajú, predstavte im ju.
 • Kniha je o rozvedenej štyridsiatničke Eli, ktorá hľadá seba a lásku. Nevie, ako by mala vyzerať, pretože rana v srdci z manželovej nevery sa jej ešte stále bolestivo hojí. Nebráni sa sexuálnym úletom, ale na druhej strane sa bojí naozajstného vzťahu. Do života jej ustavične zasahuje jej egocentrická matka, ktorá vždy vie, čo by mala robiť so svojim životom a stále sa jej ho pokúša organizovať. Potom je tu adoptívny otec, stoštyriročná prababička Manga s neuveriteľným zmyslom pre humor a pochopením pre všetko, čo má v živote zmysel. Flegmatická sestra, ktorá sa živí ako fotografka v Los Angeles a jej krásny černošský skoromanžel – neúspešný herec. Chalupárska osada na Záhorí s jej panoptikálnymi obyvateľmi a ich rázovitým pohľadom na konzumný mestský život. Priateľky, ktoré sa tiež nie veľmi úspešne plahočia svojim životom. Kniha sa však od ostatných ženských románov odlišuje tým, že o tomto všetkom pojednáva s ľahkosťou, nadhľadom a sebairóniou. Neviem či sa vám bude kniha páčiť, ale budete sa nahlas smiať.

 • Hovorí sa, že každá kniha v sebe nesie posolstvo. Aké v sebe obsahuje Zdochnuté srdce vo vzťahu k čitateľom?
 • Ja veľmi na tie veľké posolstvá svetu nie som. Chcete vedieť čo si o Zdochnutom srdci naozaj myslím? Že je to knižka, ktorá sa na nič nehrá a viac než literárnu hodnotu v nej nájdete úprimný a radostný postoj k životu a to aj v čase uplakaných ženských románov.

  Zhovárala sa Mária Lešková