bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Randall Munroe: Čo keby?

Zvyčajne sa rozčúlim, keď mi niekto kladie hypotetické otázky. Najmä deti sú na ne experti. S urputnosťou komára dobiedzajú do biednych rodičov, ktorých užnebaví odpovedať na to, čo by sa stalo, keby sa všetci ľudia na svete postavili na jedno miesto a naraz vyskočili… no čo asi?! A vôbec, už máte hotové úlohy?

Čo keby?Istý tridsiatnik z Pensylvánie menom Randall Patrick Munroe sa rozhodol, že prevezme toto ťažké bremeno na seba. Niežeby mal také dobré srdce, to nie – veď väčšinu z tých otázkami utrápených rodičov ani osobne nepozná. Skrátka a dobre, či už z dobrosrdečnosti alebo len tak z roztopaše, začal ľuďom (a neboli len pochabí šarvanci, čo sa spytovali) na tieto pochabosti odpovedať. Keďže sa mu pritrafilo dostať do genetickej výbavy schopnosť kresliť čierne čiary po papieri, každú odpoveď doložil vtipnou karikatúrou. Všetko to zavesil na web, a tak sa po nociach vŕta v odborných knižkách, len aby každému ulahodil.
Tutohľa je napríklad priama a predsudkami nezaťažená odpoveď na otázku, čo by sa stalo, keby sa naša Zem z ničoho nič prestala točiť:

karik

Munroe má so zvedavcami na svojej stránke http://xkcd.com vskutku božskú trpezlivosť. Čo by ste si pomysleli, keby sa vás niekto pýtal na toto?

  • Je možné toľko plakať, až sa dehydratujeme? (autorovi otázky muselo byť veľmi smutno, ale asi by sa mal pre istotu napiť)
  • Kedy samo zhasne posledné umelé svetlo na Zemi? (pre istotu, keby neostali živí zhasínači)
  • Ak by sme leteli balónom do výšky, čo by sa stalo skôr – zmrzli by sme alebo sa udusili? (ak sa dobre oblečieš, tak to druhé)
  • Keby sme chceli pomenovať každú hviezdu vo vesmíre jedinečným názvom, aké najdlhšie slovo by sme museli použiť? (toľko núl na klávesnici ani nemám, aby som to číslo dokázala napísať)
  • Aké veľké miesto zaberá celý internet? (ako ropný tanker, ale to by ste z neho museli vyliať všetku ropu)
  • Z akej výšky treba zhodiť steak, aby bol pri dopade upečený? (ja by som si radšej obstarala klasický gril)
  • Čo by stalo, keby sme chceli preletieť bežným lietadlom ponad slnko, mesiac či iné planéty? (sú k tomu veľmi názorné obrázky)
  • Ako dlho by trvalo mäsožravej rastline, kým by strávila človeka? (nevhodné pre samovrahov)
  • Ako rýchlo musí človek utekať, aby ho dokázala napoly prerezať struna krájača na syr? (ani toto)
  • Ako dlho by trvalo dvom ľuďom na neobývanej planéte, kým by sa stretli? (dosť dlho)
  • Čo keby sme cez fiktívnu výlevku v Mariánskej priekope vypustili vodu niekam do vesmíru? (upokojte sa, nejaké moria by nám predsa len ostali)
  • Existujú ešte úlohy, ktoré zvládne človek rýchlejšie ako počítač? (napríklad táto – čo sa udialo na nasledujúcom obrázku?)

obrazok

Randall Munroe odpovedá na mnohé otázky vedecky. Napríklad tento obrázok poslal svojej mame a tá si s ním raz-dva poradila (matky sú na také hádanky expertky, ak ide o dieťa, čo rozbilo vázu). Veru, žiadny počítač, ani keby sa spojil so všetkými svojimi príbuznými na svete, by takýto test nezvládol rýchlejšie, ak vôbec.
Ďalšie riešenia sú podložené vzorcami, prírodnými či spoločenskými zákonmi, prípadne zdravým rozumom, čo nezvládne každý čitateľ. V takom prípade odporúčam príslušné pasáže preskakovať. Vždy sa k nim môžete kedykoľvek vrátiť, najmä ak od vás bude fyzikárka požadovať projekt o gravitácii s prezentáciou. Stavte sa, že vaši spolužiaci skopírujú z internetu nejakú okukanú somarinu s jablkom padnutým na hlavu, ale vy nie. Vy vytiahnete vtipnú analýzu, v ktorej vysvetlíte užasnutej triede, prečo nie je možné žiť na planéte Malého princa bez lana a poriadnej skoby. Samozrejme, v rámci autorských práv nezabudnete na poslednom slajde uviesť zdroj svojho poznania, a to milú múdru knižku Randalla Munroea s názvom Čo keby?

Na záver malá Munroova typológia nápadov určená pre tých, čo sa hanbia za hlúpe nápady. Nemusíte, ani autor penicilínu by si nikdy nebol pomyslel, že sa dá s plesňami zažiť toľko srandy.

typológia nápadov

Randall_Munroe

Randall Munroe bol od útleho detstva veľkým fanúšikom Calvina a Hobbesa, avšak ako poslušný syn svojich rodičov vyštudoval niečo, čo ho malo aj uživiť, teda fyziku. Po absolvovaní univerzity pracoval pre americkú vesmírnu agentúru NASA, ale potom ho prevalcovali vlastné kreslené postavičky a tak sa podujal na propagovanie vedy cez komiksy a srandičky. Nájdete ho najmä na vlastnom webe XKCD, ale jeho talent pre vedeckú skratku často využívajú aj seriózne žurnalistické médiá The Guardian či The New York Times, pre ktoré kreslí vysvetľujúce grafy. Koncom novembra 2015  má vyjsť jeho nová kniha, v ktorej sa pokúsi objasniť niektoré vedecké pojmy použitím 1000 najbežnejších anglických slov (zatiaľ len v zahraničí).
Randallovi vďační fanúšikovia minule vybavili v Medzinárodnej astronomickej únii, aby mal svoj vlastný asteroid 4942 Munroe.
Zlatí, však?

Recenzovala: Adriana Jurášková
http://www.sietovka.sk/?p=10938

 

 

 

 


 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.