bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skLars Kepler - Lazár

Nikto mu neveril, keď tvrdil, že prežil. Pochybovali o jeho úsudku a predpokladali, že je natoľko paranoidný, že vidí niečo, čo ani nie je skutočné. Nemali mu to za zlé, takmer ho ľutovali, ako hlboko klesol vo vlastnom strachu. Svoj život zasvätil ochrane vlastnej rodiny a dolapeniu snáď najhoršieho a najnebezpečnejšieho sériového vraha vôbec – Jureka Waltera. A chcel ho vidieť mŕtveho.

Lars Kepler - LazárLars Kepler je pseudonym pre manželskú dvojicu Alexandru a Alexandra. Vo svojej tvorbe sa obaja zameriavajú na trilery a kriminálne romány.

Photo: Ewa-Marie Rundquist

Mimoriadne pútavá a napätím popretkávaná kniha s komisárom Joonom Linnom nenechá pokojné jedno srdce. Dej je nenormálne návykový a strmhlav padajúci do hlbín najtemnejšieho zla mŕtvej duše. Stupňujúce napätie vyvolá zvýšený pulz, zatajenie dychu, miestami zatváranie očí pred brutalitou činov. Famózne… to snáď ani nie je možné napísať, ale je to tak. Čitateľ má tú česť sprevádzať Joonu Linnu v jeho najťažších životných krokoch. Všetko má do detailu naplánované, plán úteku, zmenu totožnosti, zbrane na obranu aj úkryt. Nepočíta však s tým, že jeho úhlavný nepriateľ využije jeho najväčšiu slabosť. 

Začne to nevinne, nájdeným mŕtvym telom v jednom byte. Postupne odhaľované dieliky však zapadajú do jedinej skladačky. Stále vyšetrovateľom uniká motív a modus operadni sa s predchádzajúcim líši, no niet pochýb, že majú dočinenia s veľmi nebezpečným a vášnivo brutálnym pácahteľom. Milovníci krimi budú výskať radosťou, miestami zatínať zuby, no a slabšie povahy nech túto knihu oblúkom obídu. Lebo toto priatelia, toto je brutálna jazda.

Autorská dvojica talentom prekypuje a do písmen vnára žiadanú škandinávsku ponurú atmosféru. Tá je v tomto kontexte priam žiadaná. Psychológia postáv ukotvuje dej, zaobľuje akési zrnité profilovanie jednotlivých protagonistov. Každý prechádza vlastnou tŕnistou cestou a spoločne prechádzajú peklom. Niet úniku, niet cesty späť. Obklopuje ich spoločná ničota a spája nádej a viera. To že pri riešení tohto prípadu príde nejeden o holý život im nebráni bojovať proti zlu.

Ďalšie pokračovanie série, kde je v hlavnej úlohe vyšetrovateľ Joona Linna so svojím novým životom, je snáď najlepším dielom. Nechýba Saga Bauerová a jej stroskotaný život, ktorý naberá nové, jemnejšie kontúry; vyšetrovací tím, ktorý vždy priniesol žiadané výsledky a v neposlednom rade nechýbajú prvky, ktoré mali za úlohu navodiť dojem usporiadaného Švédska. Až do momentu, kedy sa na scéne neobjaví sériový vrah, ktorý brutálne zabíja bývalých zločincov. Keď sa medzi dôkazovým materiálom objaví priame naviazanie na Joonu, objavia sa otázniky. A nie je ich málo…

Recenzovala: Martina Kušnieriková
https://www.mojeknihy.com/books/lars-kepler-lazar/

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.