bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skKurátor

M. W. Craven sa po Bábkovom divadle stal jedným z mojich najobľúbenejších autorov. Druhá jeho kniha, Čierne leto, bola o niečo slabšia, no aj tak sa mi páčila. Na Kurátora som sa veľmi tešil a nevedel som sa dočkať jeho vydania v slovenčine. Vydavateľstvo Ikar si to všimlo a ešte v júli sa ku mne dostala elektronická verzia ešte pred vydaním, do ktorej som sa hneď v ten deň aj pustil. No čo vám poviem, zvedavosť bola naozaj obrovská.

Už po prvých stránkach som pochopil, že túto knihu bude radosť čítať. Autor má úžasný štýl písania, celou knihou preletíte ľahko a aj tie ťažšie opisy a vysvetľovania vás nebudú pri čítaní otravovať alebo spomaľovať. Každá kapitola sa končí otvorene a vy proste potrebujete pokračovať ďalej. Pán Craven vie budovať napätie a v niektorých momentoch som si musel zakrývať riadky, ktoré nasledovali, aby som si vďaka zvedavosti neprezradil to, čo sa malo stať.

Najviac som sa však tešil na postavy. Tilly Bradshawová a Washington Poe sú z tých, ktoré mi prirástli k srdcu. Táto dvojica je úplne geniálna, úžasne sa dopĺňajú a milujem ich rozhovory. Zatiaľ, čo Poe je samotár, ktorý žije pre svoju prácu, Tilly je nesmierne inteligentná a verná. Milujem jej sociálnu nevyspelosť, ktorú pri rýchlom štúdiu nadobudla. Táto jej ,,vada" ich dostáva do vtipných situácií, ktoré ma vždy zabavia. Jednoducho ich zbožňujem!

Dej je rovnako ako v predchádzajúcich knihách zaujímavý a autor ho dokonalo premyslel. Všetko, čo sa udeje vedie k niečomu inému a moment, keď všetko do seba zapadne je na nezaplatenie.

Prvýkrát sa mi pri čítaní autorových kníh stalo, že som sa regulárne bál. V knihe som sa dostal do momentu, niekde v tretej štvrtine, keď som sa hrozil toho, čo si ďalej budem musieť prečítať. Mal som pocit, že začnem až plakať, lebo tie stránky vo mne vyvolali veľké emócie. Nad tými scénami rozmýšľam doteraz, lebo sršala z nich sila a ja som sa tak zžil s postavami, že mi bolo ľúto, že musia niektoré veci absolvovať. Klobúk dole autorovi, lebo toto nedokáže hocikto.

Musím sa priznať, že boli momenty, kedy ma kniha nebavila tak ako v iných, za čo budem musieť stiahnuť pol hviezdičky. Zároveň tejto časti nemôžem dať plný počet, lebo ten odo mňa dostalo Bábkové divadlo, ktoré bolo za mňa a málilinko lepšie. Aj tak ale táto kniha bola výborná, na začiatku ma príbeh vtiahol a vypľul až na konci.

Konečné hodnotenie je teda 4,5 hviezdičky z 5. Táto séria si teda u mňa zatiaľ vytvorila pomyselné pódium so stupienkami. Na treťom, aj tak vynikajúcom mieste, sa u mňa umiestnilo Čierne leto. Na druhom je Kurátor a prvé ešte vždy obýva Bábkové divadlo. Verím, že M. W. Craven ma ešte prekvapí niečím ďalším a teším sa na pokračovanie tejto vynikajúcej série.

Ak milujete detektívky a ešte ste po sérii Washington Poe/Tilly Bradshawová nesiahli, musíte to ihneď napraviť. Bábkové divadlo je kniha, za ktorú dám ruku do ohňa, iné ako výborné recenzie neberiem :). Kurátor je treťou časťou tejto série a ja knihe prajem, čo najviac čitateľov, aby sme sa dočkali aj ďalších pokračovaní. Veľká vďaka vydavateľstvu Ikar, že nám knihy pána Cravena prináša a vďaka aj za to, že mi poslali knihu ešte pred vydaním. Bol to zážitok.

Tak. Dnes som sa pomerne rozpísal, no to si táto kniha rozhodne zaslúžila. Neviem presne, kedy sa k tejto recenzii dostanete vy, moji čitatelia, no ja za počítačom sedím ešte v júli. Pozdravujem vás do skorej jesene a želám ešte školopovinným veľa šťastia. Ahoj!

 

Recenzoval: Cyril
https://sknihamiajbeznich.webnode.sk/l/kurator/

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.