bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Brownov Pôvod

Najnovšiu knihu Dana Browna "Pôvod" som očakával s istým napätím. Najskôr sa mi dostal do rúk originál s názvom "Origin". Veľmi mi to nepomohlo, nie som v anglickom jazyku tak ďaleko, preto som počkal na preklad.

"Pôvod" v mnohom splnil moje očakávania, hlavne mi priniesol napätie a vcelku zaujímavý dej. Kniha mi vystačila na týždeň dovolenkových večerov. Veľmi ma potešila lokalizácia deja do Španielska, do miest, ktoré som mal šťastie vidieť. Príbeh sa začína stretnutím predstaviteľov troch cirkví s vedcom zaoberajúcim sa vývojom umelej inteligencie v kláštore Montserrat. Langdon sa k príbehu dostal až na konferencii v Bilbao. Bez neho by to nebolo ono, lebo kódy hýbu svetom autorovej fantázie. Popravde, tu Langdon riešil len akési okrajové záhady, ale aj tie pomôžu, keď nastane problém.

Zvláštnosťou písania Dana Browna je, že dej príbehov sa posúva vpred pomerne razantne, ale keď sa zdá, že už sa všetko dobre skončí (a zďaleka nie sme v závere príbehu), príde k zlomu a takmer všetko je stratené, aktéri musia začať od počiatku znova. Tento princíp autor v knihe použil opakovane. Napriek tomu, čitateľa nepripraví o prezentáciu toho najzaujímavejšieho, k čomu kniha smeruje. 

Podstatou námetu sú informačné technológie a umelá inteligencia. Nie že by išlo o nejaké vedecké rozoberanie danej témy, tvorí to však akýsi podklad pre vnútornú diskusiu vnímavého čitateľa. Názory týkajúce sa umelej inteligencie môžu byť predmetom laickej, ale aj odbornej polemiky. Tiež som sa zamyslel nad autorovými závermi a musel som mu v duchu oponovať. Možno aj to bolo cieľom knihy.

Umelá inteligencia je v tejto knihe postavená ako náprotivok svetových náboženstiev a má pre ne znamenať existenčnú hrozbu. O tom sa to vlastne celé točí... O prekvapenie v závere knihy však čitateľ nepríde. Istou nevýhodou Browna je, že jeho štýl je veľmi dobre známy, preto ťažko prekvapí čitateľa niečim prevratným. Výhodou je však to, že keď chceme zažiť trochu napätia a takmer detektívny príbeh, prídeme si určite na svoje.

Namiesto citátov dnes len malá poznámka k jednej pasáži z knihy - jeden z najbohatších ľudí na svete prišiel na schôdzku v obleku za 60 tisíc dolárov... Ktovie ako sa v ňom cítil?

Mimochodom, na umelú inteligenciu v katastrofickom rozsahu príliš neverím...

Dan Brown, Pôvod, Ikar 2018, Preložil Otakar Kořínek

Trochu iný pohľad na Pôvod od Dana Browna...

Niekoľko iných čitateľských postrehov na túto knihu...

Úplne na záver - dve lokality Španielska, o ktorých sa, okrem iných, v knihe píše:

Visutá lanovka ku kláštoru Montserrat neďaleko Barcelony.

Kláštor Montserrat, v ktorom sa uskutočnilo významné stretnutie a tam sa vlastne začínal odvíjať dej.

Monument Údolie padlých, v ktorom sa uskutočnilo dôležité kráľovské stretnutie príbehu.

Údolie padlých je monument postavený na zachovanie pamiatky padlým v španielskej občianskej vojne. Základom  je obrovská bazilika zabudovaná do skaly, na ktorej je gigantický žulový kríž vysoký 150 m. Je tam pochovaných 40 tis obetí občianskej vojny a leží tam aj generál Franco.

Niekoľko kilometrov odtiaľ je španielske kráľovské sídlo a kláštor El Escorial. Jedno z najkrajších miest blízko Madridu. El Escorial je jeden z najvýznamnejších kráľovských palácov v Európe. Bol považovaný za ôsmy div sveta.

 

Kráľovský palác v Madride (Palacio Real de Madrid) je oficiálnym sídlom španielskeho kráľa. V paláci sú cenné historické a umelecké zbierky.

Recenzoval: Jozef Javurek
https://jozefjavurek.blog.sme.sk/c/475942/brownov-povod.html

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.