bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skZakliaty kláštor vás vezme do Ameriky, aj na tajomný Gemer

Zakliaty kláštor je prvým románom z cyklu Šarkanove poklady. Dobrodružný príbeh s prvkami detektívky, westernu a gotického hororu s ilustráciami úspešného výtvarníka Michala Ivana.

Šarkan sa vracia.
Po trinástich rokoch v zámorí, kde bojoval vo vojne Severu proti Juhu a strážil zákon v západnom pohraničí, mieri Adam Šarkan naspäť na rodný Gemer. Jeho sestra Júlia ho prosí o pomoc s pátraním po svojom manželovi. Zeman Henrich Belohorský totiž záhadne zmizol počas hľadania bájneho pokladu červených mníchov niekde v horách za Jelšavou.

Stopa vedie aj na faru v neďalekých Drienčanoch, kde sa k výprave pripoja miestny znalec povestí Pavol Dobšinský a jeho pastorkyňa Zuzana Kráľovičová. Cestou vysvitne, že Henrichovo zmiznutie by mohlo súvisieť s nedávnym prepadnutím zásielky peňazí pre správu coburgovského panstva. A čosi vie aj obávaný barón Horváth, ktorý vlastní dom zakázaných potešení a vraj paktuje s pochybnými živlami.

„Tento román mi zrel v hlave vyše dvanásť rokov a viackrát menil zápletku i žánrové zaradenie,“ približuje Juraj Červenák. „Spočiatku malo ísť o mysterióznu detektívku s Dobšinským v úlohe vyšetrovateľa a motívmi z jeho rozprávok, hlavne tých temnejších. Neskôr som sa začal pohrávať s myšlienkou na dobrodružný príbeh o indianajonesovskom hľadaní pokladu, ktorého hrdinom by bol navrátilec z Ameriky, akýsi gemerský pištoľník. Jedného dňa som sa rozhodol, že tieto dva námety spojím do jednej poriadne divokej zmesi... a tak vznikol Zakliaty kláštor.“

Zakliaty kláštor je čitateľská lahôdka. Plnokrvný napínavý a dobrodružný príbeh, v ktorom autor mieša žánre, ale spôsobom, ktorý vás bude baviť. Nie každý spisovateľ to vie, niekedy to vyznie umelo, neprirodzene, amatérsky...v tomto prípade nie. Všetko zapadá do seba, ešte aj mysteriózne prvky, ktoré sa k 19.storočiu hodia.

A treba pochváliť Michala Ivana, ktorý ilustroval knihu - kresby rozmiestnené v rámci príbehu dotvárajú jeho celkovú atmosféru a bol to rozhodne výborný výber výtvarníka, aj jeho štýlu kresieb.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.