bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skZáhadné miesta Slovenska

Upír z Oravského hradu. Kysucký mamut. Hammam v Trenčianskych Tepliciach. Krvavá grófka z Čachtíc. Predkovia Audrey Hepburnovej z Kovariec. Záhada erbu Tekovskej stolice. Čierne diery v Štúrove. Beethoven v Hlohovci. Trnavská Madona. Dedina duchov v Lamači. Mamutie kly v bratislavskej Mlynskej doline. Devínska veľryba...

Spoznajte Slovensko z mystického a tajomného uhla pohľadu. Naša krajina ponúka množstvo  najrôznejších tajomstiev a záhad. Aj preto vznikla kniha Záhadné miesta, ktorá sa venuje tajomným javom, udalostiam či osobnostiam členeným podľa jednotlivých slovenských regiónov. „Chceli by sme  čitateľovi predstaviť rozličné prírodné fenomény vymy­kajúce sa normálnemu laickému chápaniu či predostrieť  rôzne rozporuplné historické témy“, hovorí autor knihy Ján Lacika.

Vzdialená, ale aj nedávna minulosť

Mnohé záhady nás posielajú do vzdialenej minulosti, avšak prekvapujúce sú aj udalosti, ktoré sa stali takpovediac len nedávno. Takými sú napr. neobjasnené úmrtie Štefánika či stratenie sošky Oscara za film Obchod na korze. Skupina ďalších záhad je duchovnej povahy a nachádzame ich na pútnických miestach. Sú miestami zjavení Panny Márie, zázračných uzdravení a iných dôkazov božieho milosrdenstva.

Upír z Oravského hradu

Čiernobiele obrázky horskej krajiny v legendárnom nemom horore Upír z Nosferatu z roku 1922 sa možno niekomu môžu zdať veľmi známe, pretože mnohé filmové scény nemeckí filmári nakrúcali na Slovensku. Na filmovom plátne často defiluje podtatranská krajina a temné sídlo upíra je na Oravskom hrade. Jediný hrad na Orave spoznáme aj vo filmoch Kráľ Drozdia brada, Adam Šangala, Železná päsť, Dračie srdce 2 či Sokoliar Tomáš. O filmovaní na Oravskom hrade pojednáva zaujímavá expozícia Oravského múzea inštalovaná v citadele na najvyššom poschodí hradu.

Prírodné úkazy a javy

Viete, kde nájdete kamenné gule alebo vyhasnuté sopky? V „záhadologickom“ bedekri po Slovensku Záhadné miesta nájdete zvláštne a unikátne prírodné javy a úkazy ako sú bizarné bralá, piesočné presypy, jaskyne či stopy zaniknutých fenoménov, ako je more.

Paranormálne javy a duchovia?

Na Slovensku nechýbajú ani paranormálne javy zamestnávajúce čoraz početnejší zástup tzv. záhadológov kam patria napr. záhadné kruhy v obilí, tajomné jaskyne či záhadné skalné nápisy. Aj u nás boli zaznamenané svedectvá o záhadných tvoroch a bytostiach, ako sú upíri, duchovia, poltergeisti, biele panie, čierni rytieri, bosorky a draci. Pomocou knihy sa zoznámite s rozprávkovými postavami typu Bratislavských bielych panien či bosoráckej Babej hory.

Ponuka slovenských záhad je naozaj pestrá a zaujímavá. Vydajte sa preto za ich poznávaním s novinkou Záhadné miesta.

Milan Buno, literárny publicista

 

 

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.