bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skSúkromná detektívka a jej skutočný príbeh vyšetrovania sexuálnych útokov

Sexuálne útoky na mňa boli iné než tie, čo zažila Simone. Bola som ešte dieťa, nie študentka vysokej školy. Nezneužívalo ma viacero rovesníkov, ale jeden dospelý, ktorého teraz volám X. Útoky sa opakovali od mojich štyroch zhruba do siedmich rokov, nebol to len jeden brutálny incident.

Prezraď mi všetko

Prezraď mi všetko je pútavý a zručne napísaný príbeh prelomového vyšetrovania sexuálnych útokov na istej americkej univerzite. Príbeh súkromnej vyšetrovateľky, ktorá v ňom zohrala kľúčovú úlohu. Spojenie memoárov a beletrizovaného true crime, ktoré ukazuje, aká prehnitá je niekedy naša spoločnosť, ale aj naše mysle a svedomie.

Na jeseň roku 2002 Erika Krouse prijala nečakanú ponuku právnika Graysona, aby preňho pracovala ako súkromná vyšetrovateľka. Nemala s vyšetrovaním žiadne skúsenosti, no Greyson si všimol, že sa ľudia pred ňou otvárajú a rozprávajú aj o veciach, ktoré by iným nepovedali. Mala jednoducho tvár, ktorej ľudia dôverovali a po chvíli sa jej zverili s rôznymi vecami. Spočiatku má Erika pocit, že je to pre ňu ideálna práca – veď odjakživa chcela byť detektívkou, snívala o tejto práci. No čoskoro si uvedomí, že netuší, čo vlastne robí.

Grayson však verí jej schopnostiam a požiada ju, aby sa pustila do vyšetrovania nového prípadu – sexuálneho útoku na študentku, ktorú na večierku napadli hráči amerického futbalu. Erika vie, že by mala odmietnuť – vzhľadom na jej minulosť plnú sexuálneho násilia je to pre ňu príliš osobné. Áno, aj ju kedysi zneužíval nazvime ho pán X. Dodnes si nesie traumu a bolesť.
Napriek tomu prácu prijme, povzbudená Graysonovým presvedčením, že ako právnik dokáže presadiť významné zmeny. A možno to dokáže aj ona.

Sledujeme ich vyšetrovanie, pátranie a rozhovory s ľuďmi. Vyhľadávanie svedkov a odhaľovanie kultúry sexuálneho násilia a obťažovania v univerzitnom futbalovom programe. Vyšetrovanie postupne prerastie do obrovského škandálu a prelomového občianskoprávneho sporu, ktorý môže viesť k zmene dôležitého zákona. Erika nemyslí na nič iné, práca ju úplne pohltí.
Keď však celý prípad aj jej vlastný život skončia v troskách, musí prísť na to, ako pomôcť Graysonovi vyhrať, a zároveň nestratiť samu seba...

Pozrite si video od autorky Eriky Krouse.

Prezraď mi všetko je výborný mix príbehu, true crime, memoárov a literatúry faktu. Príbeh ženy, ktorá bojuje s vlastnými démonmi, pretože v detstve ju sexuálne zneužívali a dnes sa snaží pomôcť iným ženám, ktoré sa dostali do podobnej pozície. Erika Krouse šikovne prepojila osobnú skúsenosť s profesionálnym vyšetrovaním, aby ukázala, aké dlhotrvajúce dôsledky môže mať jediné sexuálne napadnutie...

„Nedokážem ovplyvniť, ako vyzerá moja tvár, ale dokážem ovplyvniť, čo robím,“ tvrdí Erika Krouse. „V tejto práci som sa stala manipulátorkou, klamárkou, zlodejkou informácií, agorafobičkou, votrelkyňou, nespavou panikárkou, depresívnou osobou, vykorisťovateľkou, pomstiteľkou a takmer aj samovrahyňou. Stala som sa aj prvotriednou súkromnou detektívkou. Našla som nezvestných ľudí, odhalila rôzne fakty a prispela k celonárodným systémovým zmenám, ktoré majú za cieľ chrániť ženy pred hrozným násilím. Nedokázala som zosúladiť tieto dve skutočnosti – dobro, ktoré som vykonala, s osobou, ktorou som sa pritom stával.“

Výborne do príbehu zapadli spomienky Eriky na svoje detstvo, jej dysfunkčnú rodinu a jej pohľad na svet – myslela si, že tak to má fungovať, hoci nám je jasné, že ju zneužívali a bolo to kruté, barbarské. Ona však bola malým dievčatkom a žila v tom...

Milan Buno, knižný publicista

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.