bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skSpoznajte Slovensko na starých pohľadniciach

Čo by ste povedali na takú malú regionálnu pohľadnicovú prechádzku mestami a zákutiami Slovenska desiatky rokov dozadu? Vydavateľstvo Dajama pokračuje v úžasnej sérii ...na starých pohľadniciach. Doteraz vyšla napríklad Banská Štiavnica, Bratislava, Nitra, Orava, či príroda Tatier. Najnovšie prírastky sú tiež pozoruhodné – Trnava a okolie, Trenčín a Kúpele.

TrnavaPublikácia Trnava a okolie predstavuje na takmer 200 starých pohľadniciach mesto i okolité dedinky. Texty v kombinácii s pohľadnicami vracajú čitateľa do minulosti, kedy mestečká a dediny mali svoj vlastný kolorit a pôvab. Môžete tak sledovať, ako vyzeral Smolenický zámok v roku 1905, 1915 a v roku 1950. Na ďalších stranách si môžete okrem trnavských ulíc pozrieť aj trnavskú pahorkatinu a Cífer, Špačince, Bohunice, Boleráz, či obce pod Malými Karpatmi – Dechtice, Častú, Budmerice alebo Dobrú vodu.

TrenčínDruhou knihou v edícii je Trenčín s inovovanou obsahovou a grafickou štruktúrou. Ponúka obraz mesta tak, ako ho za viac ako polstoročie zachytili početní fotografi a vydavatelia pohľadníc. Pohľadnice sú zoradené topograficky do skupín a tematicky podľa jednotlivých lokalít. Aktualizované texty dopĺňajú informácie o meste, ktoré v prvej polovici 20. storočia žilo svojim neopakovateľným spôsobom.

KúpeleA napokon Kúpele, ktoré cez pohľadnice približujú 21 súčasných kúpeľných lokalít. Každej z nich je venovaná samostatná kapitola, ktorá obsahuje základné informácie o danej lokalite a historické pohľadnice s podrobnejšími opismi. Keďže na území Slovenska v minulosti fungovalo omnoho viac kúpeľných miest ako v súčasnosti, na záver je zaradená aj kapitola o zaniknutých kúpeľoch.

Mesto

Dajama sa týmito knihami už niekoľko rokov venuje objavovaniu dávnej, niekedy aj zabudnutej krásy slovenských miest a regiónov. Staré pohľadnice majú svoje neopakovateľné čaro a poskytnú čitateľovi často výraznejší zážitok a plnšie precítenie opisovaných lokalít, ako napríklad súčasné fotografie a ilustrácie.

Pohľadnice verne zachytávajú zmeny a premeny daného mesta či regiónu, zaznamenávajú aj miesta, ktoré sú dnes už nenávratne preč, a pritom v minulosti mali svoje veľké čaro. Publikácie zo série ...na starých pohľadniciach vám určite pripravia plno pekných chvíľ a zamyslení pri virtuálnej prechádzke starým Slovenskom. Pripomenie vám život vašich starých a prastarých rodičov, ktorí môžu byť dodnes pre nás stálou inšpiráciou a vzorom.

Pozrite si všetky publikácie v sérii ...na starých pohľadniciach.

Bratislava

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Komentáre

(27. novembra 2013 v 16:34)
ano nasla som Oravu ;)