bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skSlúžka od Hany Lasicovej v novom vydaní s fotografiami z filmu

Dnes v noci Klopačka odbíja každé štyri hodiny podľa dávneho baníckeho zvyku až do rána. A ja dovtedy musím rozpovedať svoj príbeh. Na svitaní zomriem. Bola som slúžka. Raz dávno som bola slúžka v šľachtickom dome vo Viedni. Všetko, čo viem, som sa naučila tam. Všetko, čo viem. A dnes si nie som istá, či to stačí.

Práve vyšlo druhé vydanie knihy Slúžka od Hany Lasicovej. Doplnené je o fotografie z nakrúcania rovnomenného filmu režisérky Mariany Čengel Solčanskej, ktorý príde do kín začiatkom februára.

Príbeh sa odohráva v období rozpadu rakúsko-uhorskej monarchie. V tom čase odchádzalo množstvo mladých dievčat (často nedobrovoľne) do Viedne, medzi nimi aj Anka, nemanželské, všetkými odstrkované dievča z Banskej Štiavnice, ktoré začne slúžiť ako pomocnica vo vysokopostavenej viedenskej rodine.

Otázkou je, či dokáže zvládnuť nielen množstvo otrockých pracovných povinností, ale aj stratu domova a svoje menejcenné postavenie v spoločnosti. Okrem toho na ňu ako na mnohé slúžky čakajú pokusy zvodcov z vyšších kruhov, ktorí sú ochotní sľúbiť hocičo, aby si mohli užiť s naivnými dievčatami túžiacimi po lepšom živote.

Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Lucia Vráblicová:

Nezvyčajný je štýl, akým je Slúžka napísaná: jednoduchý, prostý, sem-tam opakujúce sa vety, čo bol predpokladám zámer, keďže je to rozprávanie, spomínanie vyše 90-ročnej Anky na svoje slúžkovské obdobie. Seniori zväčša tak rozprávajú...aj občasné preskakovanie vytvára dojem, že to rozpráva stará žena, na sklonku života, ako sama vraví „rozpoviem vám príbeh, lebo na svitaní zomriem.“

Na motívy knihy vznikol rovnomenný film Mariany Čengel Solčanskej. Aktuálne vydanie Slúžky z dielne vydavateľstva IKAR vychádza s obrazovou prílohou z nakrúcania a s autorkiným predslovom.

Svet vždy speje k lepšiemu, Anka, na to nezabúdaj, je to Boží zámer, vravel Lacibáči.
Svet speje iba ak do záhuby, dobre už bolo, dievča, pamätaj na moje slová, hovorila Kristína.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.