bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Skutočný a dojímavý príbeh Dievča v Auschwitzi

„Dúfam, že vás tento príbeh posilní a prehĺbi vašu vieru a že sa naučíte viac milovať život. Možno pochopíte, aký je jeho zmysel a že s nenávisťou, so zlom, s aroganciou a rasizmom treba bojovať...“

Poľsko, 1944.
Vlak spomalil a nakoniec sa s ohlušujúcim škrípaním bŕzd zastavil. Nedá sa opísať, aká strašná bola naša cesta, ale v tomto vagóne nik nezahynul. Na jej konci všetkých 84 ľudí nervózne čakalo, kedy sa otvoria dvere.
Skutočný príbeh Dievča v Auschwitzi.

Šestnásťročné židovské dievča cestovalo vo vlaku spolu so svojou rodinou do neznáma. Netušili, že na nástupišti v Auschwitzi spolu strávia posledné spoločné chvíle. Matku a malých bratov poslali rovno na smrť, otca pridelili k Sonderkommandu a niekoľko mesiacov vyťahoval z plynových komôr mŕtve telá väzňov predtým, ako ho popravili. Sára prežila.

Sara veľmi živo a pútavo opisuje každodenný život, ktorý bol plný trápenia, bolesti, no napriek tomu si dokázala udržať hodnoty, ku ktorým ju rodičia viedli a učili: mať odvahu, neochvejnú vieru a byť vľúdna voči ostatným. Dokázala tiež splniť svoj posledný sľub, ktorý dala milovanému otcovi: prežila, emigrovala do Izraela a založila si rodinu, aby v jej deťoch naďalej žili tí, čo zomreli v plyne.

Kniha Dievča v Auschwitzi je súborom pôsobivých spomienok Sary Leibovitsovej, ktorá prežila deväť mesiacov v tomto koncentračnom tábore a ako jediná z celej rodiny sa dočkala jeho oslobodenia.

Dcéra Eti skvele dorozprávala príbeh Sary a zároveň odhaľuje zdedenú traumu preživších 70 rokov po hrôzach holokaustu. Je to úžasne dojímavá a silná výpoveď dvoch žien, spomienky na prežité utrpenie, jednoduché človečenstvo a ľudské hrdinstvo.

„Vyrástla som v tieni rodičov, ktorí si svoju traumu do veľkej miery ani neuvedomovali a nespracovali ju,“ tvrdí Eti. „Väčšina preživších nikdy nevyhľadala psychologickú pomoc, lebo na to nemali čas ani prostriedky. Pritom tragicky prišli o svojich najbližších, obrali ich o majetok, bezpečie aj identitu. Mnohí sa vydali na riskantnú cestu do úplne nového štátu, ktorý nemal nástroje na to, aby im pomohol vyrovnať sa s tým, čo zažili. A potom ich zasa uvrhli do vojny.“

Foto: Tatran, hmmsa.org

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.