bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skSebastian Fitzek a nový psychotriler Mimika

Nový psychotriler od nemeckého majstra tohto žánru Sebastiana Fitzeka. Mimika je príbeh o expertke na mimickú rezonanciu, ktorá dokáže na tvári „prečítať“ každého človeka. Podľa mimiky, zášklbov, podľa zreničiek oka...

Stačí jej drobný zášklb v kútiku úst, nepatrná zmena v zreničke, aby prečítala myšlienky obvineného. Hanna Herbstová je najskúsenejšia odborníčka na mimickú rezonanciu, ktorá sa špecializuje na tajné signály ľudského tela. Ako policajná poradkyňa už pomohla usvedčiť množstvo násilných zločincov.

Hanna stojí pred ťažkou úlohou - musí rýchlo analyzovať video, v ktorom sa priznáva, že vyvraždila svoju rodinu. Video natočila pred operáciou, lebo vedela, že anestetiká u nej vyvolajú dočasnú stratu pamäti. Netuší, prečo sa k vražde priznala, ale chce zistiť pravdu. Krok za krokom odhaľuje celý rozsah katastrofy a získané poznatky konfrontuje so svojimi spomienkami, ktoré sa jej postupne vynárajú z vracajúcej sa pamäti. Z priateľa sa vykľuje nepriateľ, ale u Fitzeka nikdy netušíme, ako je to v skutočnosti.

Mimika je ďalší vynikajúci psychotriler, no trošku predsa len iný. Rýchly dej sa odohráva v priebehu niekoľkých hodín a má viacero paralelných línií. Zaujímavé exkurzie do problematiky mimickej rezonancie sú šikovne votkané do deja a vôbec nenarúšajú napätie príbehu. Čitateľ sa ľahko vcíti do Hanninej situácie a zdieľa jej priepastné zúfalstvo a bezmocnosť.

S.Fitzek využil znalosti a služby experta na rezonancie mimiky Dirka Eilerta. „Ani netušíte, aké náročné je sedieť oproti expertovi na rezonanciu mimiky. Pri týchto stretnutiach, ktoré sa často konali v niektorej reštaurácii, by som si najradšej spútal ruky pod stolom, aby zo mňa neúmyselné poškriabanie na nose neurobilo pokrytca – len preto, že som sa neodvážil pravdivo odpovedať na čašníkovu otázku „Chutilo vám?“. Dirk ma síce uisťoval, že neanalyzuje ľudí permanentne. Napriek tomu som pre istotu prekladal naše stretnutia radšej do nejakej tmavej reštaurácie,“ popisuje s úsmevom autor.

Opäť veľmi zaujímavá a neopozeraná téma; vzrušujúci príbeh, skvelé zvraty a plastické postavy. Sebastiana fascinoval skutočný odborník na mimickú rezonanciu a nemohol si nechať ujsť, aby to nespracoval. V tomto je Fitzek majster, takže základ jeho príbehu je pevný. Aj keď miestami máte pocit, že to nie je reálne, že také čosi nemôže fungovať... No Dirk Eilert je naozaj expert, ktorý radí sudcom a polícii pri posudzovaní svedeckých výpovedí.
Fitzek vie stále písať, v tomto žánri patrí medzi špičku a odsýpa mu to.

Sebastian Fitzek sa rýchlo stal obľúbeným autorom kriminálnych románov. Je populárnejší ako ktokoľvek iný;  správa o každej novej Fitzekovej knihe vyvolá medzi jeho fanúšikmi vlnu eufórie. Mnohí ľudia sa čudujú, a nie bezdôvodne, kde berie všetky tie nápady.

V roku 2011 napríklad požiadal fanúšikov na Facebooku, aby sa autorsky podieľali na jeho novom románe. Poskytol im len názov „Profil“ a začiatok. Jeho knižné prezentácie prekypujú kreativitou. Či už s hudobným sprievodom, alebo vystúpeniami v študentskom bytovom dome, v hospici alebo v zubnej ambulancii – Fitzek nadchýna svojich čitateľov aj ako človek.

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.