bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skRomantická komédia 24 dní do Vianoc

„Pocit zaľúbenosti nie je láska. Ale je to niečo, na čom sa dá láska stavať. Zaľúbenosť vznikne takto,“ luskne prstami, „no rovnako rýchlo vyprchá. Kým zaľúbenie kĺže po povrchu, na lásku potrebuješ toho druhého spoznať, láska potrebuje čas. Ak ťa raz budem milovať, budem ťa milovať pre teba samotnú, nie pre pocity, ktoré mám v tvojej prítomnosti.“

 24 dní do Vianoc je ten pravý vianočný príbeh plný kúziel. Tak dobre napísanú knihu slovenskej autorky ste už dlho nečítali. Zábavná, bláznivá, láskavá komédia. Príbeh, z ktorého by bol perfektný film, a to nielen na Vianoce.

Je to príbeh o Nine, ktorá má dobre platené miesto, skvelé kolegyne a čoskoro ju povýšia. Práca ju však vôbec nenapĺňa. Má perspektívny vzťah so spoľahlivým mužom, ktorý ju má úprimne rád. Ona ho však nemiluje. Čaká ju predĺžený víkend v Paríži, na ktorý sa ani trochu neteší.   A na dosah ruky má dokonalý byt, do ktorého sa netúži nasťahovať.

Nechtiac vypočutý rozhovor neznámej dvojice ju prinúti premýšľať nad vlastným životom. Vydesí ju, keď si uvedomí, že osoba, ktorou je dnes, sa na jej niekdajšie ja vlastne ani  nepodobá, a rozhodne sa to zmeniť.

Do Vianoc zostáva 24 dní a Nina začne robiť všetko pre to, aby bola na Štedrý deň opäť sama sebou – vyťahuje zo skrine rodinných kostlivcov, plní si tajné túžby, priznáva boľavé pravdy, napráva staré chyby a uskutočňuje svoje sny. Aj tie pochabé.

Nina je ako živel, ktorý nemožno spútať, v jednej chvíli osvieži ako voda a v inej páli ako oheň. V ďalšej hrozí, že ma strhne ako divoká víchrica. A teraz vyzerá ako more pokoja, keď upiera tie svoje veľké oči na vianočný stromček. Je absolútne nepredvídateľná. A čo je fascinujúce, v jej spoločnosti som aj ja nejaký iný. Akoby dokázala otvoriť dvere, ktoré nikto iný ešte neotvoril. Ani ja sám. Chcem o nej vedieť viac. Chcem vedieť viac o sebe, keď som s ňou.

A keďže vianočný čas je plný zázrakov, do cesty sa jej pripletie príťažlivý cudzinec, ktorý jej rozbúcha srdce, vždy keď sa naňho pozrie. Mohol by byť tým najkrajším vianočným darčekom, aký kedy dostala... ak bude dosť odvážny, aby si ju skrotil.

Pozrite si, čo o knihe hovorí autorka Michala Ries:

24 dní do Vianoc je oddychovka, pri ktorej zabudnete a zároveň sa zamyslíte nad sebou, svojím životom, ľuďmi naokolo. Michala Ries má skvelý štýl písania, neutápa sa v  sentimente, nie je to presladené, ale práve naopak – je tam veľa humoru, ktorý vychádza najmä z doťahovania a podpichovania medzi Ninou a Dominikom.

To, aké úlohy si Nina stanovila a ako ich postupne plní, je úžasné. Baví vás to čítať, pretože čakáte, čo zasa táto uletená ženská vymyslí a ako trošku zmení život sebe, ale tiež svojim najbližším a okoliu. Je to jej výzva, ako napraviť chyby a splniť si sny. Ako byť znova sama sebou, pretože zrazu si uvedomila, že nežije život, ktorý by chcela žiť. Že veľa vecí robí nie preto, že chce, ale preto, že sa to očakáva, že to chcú iní, že to vyžaduje okolie.

„Ak do toho pôjdem, zmení mi to celý život,“ zamumlem si popod nos a celá sa roztrasiem. Je to pravda. Viem, že je. Niektoré veci na mojom zozname... nebudú sa dať vziať späť. No aj tak to chcem. Skúsiť nájsť tú slobodnú Ninu...“

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.