bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skPriateľstvo chudobnej dievčiny a indickej princeznej. Polnočná ruža

No dnes bude tak, ako si želá moja dcéra. Budem sedieť vo svojom kresle a tešiť sa z pohľadu na dynastiu, ktorú som splodila. Nebudem ich nudiť príbehmi z dejín Indie. Keď prídu na rýchlych západných džípoch s deťmi, ktoré sa hrajú s prístrojmi na batérie, nebudem im pripomínať, ako sme sa s Indirou na konských chrbtoch šplhali po strmých svahoch v okolí Dárdžilingu...

Polnočná ruža je sága o celoživotnej vášni a nekonečnom hľadaní z pera Lucindy Rileyovej, autorky slávnej série Sedem sestier, vás pohltí od prvej vety. „Obdivuhodný spôsob, akým sa u Lucindy prelína minulosť s prítomnosťou, a nečakané zvraty deja jej získali zástupy čitateľov na celom svete,“ napísali Library Journal. „Opis Indie na začiatku 20. storočia a životný príbeh Anáhity a mnohých nezabudnuteľných postáv románu sú natoľko živé, že s nimi nielen súcitíme, ale všetko prežívame ako na vlastnej koži.“

V čase najväčšieho rozmachu britského koloniálneho panstva v Indii nadviaže jedenásťročná Anáhitá zo vznešenej, ale chudobnej rodiny celoživotné priateľstvo s tvrdohlavou princeznou Indirou, privilegovanou dcérou indického maharadžu.
Anáhitá sa postupom času stane jej oficiálnou spoločníčkou a krátko pred vypuknutím prvej svetovej vojny ju sprevádza na ceste do Londýna. Tu sa zoznámi s mladým dedičom veľkolepého panského sídla v južnom Anglicku Donaldom Astburym a jeho intrigánskou matkou.

O osemdesiat rokov neskôr prichádza do sídla Astburyovcov filmový štáb, aby tam nakrútil historický film. Hlavnú úlohu zverili americkej filmovej hviezde Rebecce Bradleyovej. Jej mediálne sledovaný vzťah so slávnym hercom však prechádza krízou, preto privíta možnosť ukryť sa pred dotieravými novinármi a nakrúcať v odľahlom kúte Dartmooru.

Práve v tom čase zavíta do schátraného sídla Anáhitin pravnuk Ari Malik, aby zistil, čo spája jeho indickú rodinu s potomkami tunajšej šľachty. Spolu s Rebeccou začnú odkrývať temné tajomstvá, ktoré odnepamäti prenasledujú rod Astburyovcov...

Polnočná ruža je nádherný rodinný príbeh, ktorý v podaní Lucindy Rileyovej doslova ožíva pred vašimi očami a vy tak dostávane neopakovateľný čitateľský zážitok. Ako napísali v Booklist, „je to napínavý a príťažlivý príbeh, v ktorom sa prelínajú dve kultúry, odhaľuje, koľko stôp anglickej minulosti možno nájsť v Indii a ako sa medzitým zmenilo postavenie indických žien... V tomto románe dominuje silný ľúbostný príbeh, je plný skvelých postáv a oživuje starobylé kráľovstvo v celej jeho kráse, ale aj s problémami.“

Lucinda Riley

Narodila sa v Lisburne v Severnom Írsku a detstvo prežila v dedinke Drumbeg neďaleko Belfastu, neskôr sa presťahovala do Anglicka. Od štrnástich rokov navštevovala školu drámy a baletu. V roku 1982 dostala prvú výraznejšiu hereckú úlohu v televíznej adaptácii BBC The Story of the Treasure Seekers (Príbeh hľadačov pokladov), v roku 1983 účinkovala v komediálnom seriáli Auf Wiedersehen, Pet. Jej sedemročnú hereckú kariéru vo filme, divadle a televízii prerušila choroba.

Nútená prestávka ju ako dvadsaťtriročnú priviedla k písaniu. Jej prvý román Lovers and Players (Milenci a hráči) vyšiel v roku 1992 vo vydavateľstve Simon&Schuster. Prvých sedem kníh napísala ako Lucinda Edmondsová, od roku 2000 publikovala už len pod menom Lucinda Riley.

Počet jej románov presiahol dvadsiatku, pravidelne sa umiestňovala v rebríčku bestsellerov New York Times. Jej romány preložili do dvadsiatich ôsmich jazykov a vyšli v tridsiatich ôsmich krajinách. Mimoriadne úspešnú sériu historicko-romantických románov Sedem sestier, kde sa umne prelínajú fiktívne udalosti a osobnosti s historickými, začala písať roku 2014.

Foto: Tatran

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.