bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Poznáte umenie medziľudských vzťahov? Toto sú základné pravidlá

„Táto kniha nielen radí, ako viesť rozhovory lepšie, ale ponúka aj návod na zmysluplnejší a ľudskejší život. Mal by si ju prečítať každý, kto túži prehĺbiť svoje vzťahy a vidieť svet v širšej perspektíve,“ tvrdí Bill Gates.

V knižke Ako vnímať druhého vám významný americký komentátor, novinár a vedec David Brooks vysvetlí, ako docieliť, aby sa ten druhý cítil vypočutý a pochopený, čo je základnou zručnosťou medziľudskej komunikácie.
A napriek tomu ľudia akoby stratili schopnosť navzájom sa vidieť a chápať, čo vedie k izolácii, ľahostajnosti a vzájomným chladným vzťahom. Keď druhého nevnímame naplno, robíme ho prakticky neviditeľným. A to bolí.

Umenie hlbšie spoznávať iných

Zdá sa, že niečo nerobíme správne. V našom okolí žijú ľudia, ktorí sa cítia neviditeľní, podceňovaní alebo nesprávne pochopení.
David Brooks vo svojej knihe ponúka návod, ako to zmeniť. Kladie kľúčové otázky a prostredníctvom svojho charakteristického zmyslu pre zvedavosť čerpá inšpiráciu z rôznych oblastí – od psychológie a neurovedy až po divadelné umenie, históriu a vzdelávanie. Výsledkom je hodnotenie medziľudských vzťahov, ktoré vníma ako otvorený, nádejný a komplexný proces.

„Na svojej ceste som sa naučil jednu podstatnú vec,“ píše autor. „Srdečnosť je predpokladom toho, že sa z vás stane naplnená, láskavá a múdra ľudská bytosť. Ale to nestačí. Ľudia potrebujú sociálne zručnosti. Hovoríme o dôležitosti „vzťahov“, „komunity“, „priateľstva“, „sociálnych spojení“, ale všetky tieto pojmy sú príliš abstraktné.“

Ak chceme podľa neho skutočne vybudovať priateľstvo alebo komunitu, musíme správne vykonať sled malých, špecifických sociálnych úkonov: vyjadriť nesúhlas bez narušenia vzťahu, odhaľovať zraniteľnosť v správnom tempe, pozorne načúvať, vedieť kultivovane ukončiť konverzáciu, vedieť požiadať o odpustenie a zároveň vedieť odpúšťať, vedieť, ako niekoho sklamať a nezlomiť mu pritom srdce, vedieť byť k dispozícii trpiacemu človeku, vedieť zorganizovať podujatie, na ktorom sa každý cíti vítaný, vedieť pozerať na veci z iného uhla.

Kniha motivuje, aby sme boli vnímavejší a ohľaduplnejší k ostatným. Ukazuje, ako nájsť radosť v tom, že nás niekto vníma a chápe. Zároveň ponúka riešenie aj pre celú spoločnosť, ktorá trpí rozdelením, nepriateľstvom a neustálymi konfliktmi.

Brooks tvrdí, že skutočne vidieť druhého človeka je tvorivý akt. Ako možno pozrieť niekomu do očí, objaviť jeho veľkosť a zároveň neodhaliť niečo veľké aj v nás samých?
Ako vnímať druhého je kniha pre každého, kto túži po hlbšom porozumení medzi ľuďmi a snaží sa ich pochopiť, lebo aj on sám chce byť pochopený.

„Zaujímalo ma, ako sa dá naučiť správať k iným ohľaduplnejšie a ako možno lepšie porozumieť svojmu najbližšiemu okoliu. Dospel som k názoru, že kvalita života a zdravie spoločnosti do veľkej miery závisia od toho, ako sa k sebe správame pri každodenných interakciách,“ dodáva David Brooks.

Cieľom tejto knihy je pomôcť nám zdokonaliť sa v umení vidieť druhých a dať im pocit, že sú videní, vypočutí a pochopení. Keď som sa začal venovať tejto téme, nemal som ani potuchy, v čom táto zručnosť spočíva.

Foto: Tatran, Wikipedia/Jay Godwin

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.