bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skOpustená chata a stratená slávna spisovateľka

„Nápad na Smrtiacu posadnutosť som dostala počas môjho vlastného kurzu psychoterapie,“ spomína Alex Dahl. „Zistila som, že je to veľmi silný a transformačný nástroj na zvládanie životných stresov, minulých aj súčasných.“

Alex si naštudovala množstva kníh na túto tému, dokonca krátko zvažovala aj odbornú prípravu. Napokon vznikol perfektný severský triler, ktorý má atmosféru, je temný, nepredvídateľný a vtiahne vás...

Kristina Mossová je úspešná psychoterapeutka s vlastnou praxou v centre Osla. Žije v luxusnom byte a má bohatého manžela so sľubne sa rozbiehajúcou politickou kariérou. Túži po dieťatku, zatiaľ sa nedarí...ale to snáď príde.

Jej pokojný život však vážne narušia nečakané udalosti. Všetko sa začne vtedy, keď sa jej prominentná klientka – slávna spisovateľka Leah Iversonová – dostaví na sedenie v stave krajného rozrušenia. Zranená, od krvi a akoby zmätená. Prosí Kristinu, aby za ňou prišla na jej chatu v odľahlých horách Telemarku. Dá je do ruky obálku s presnou adresou a pokynmi.

Musíte sa dozvedieť pravdu. To bola jedna z posledných vecí, ktoré mi povedala. Čo tým myslela? Za tie roky, čo Leah každý piatok popoludní sedávala oproti mne, ma zasvätila do mnohých svojich právd.

Kristina z pochopiteľných dôvodov odmietne, no Leah nepríde ani na ďalšie dve sedenia. Neukáže sa, neberie telefón a neodpovedá na maily.
Všetko naznačuje, že jej klientke hrozí nebezpečenstvo, navyše sa objaví jej bývalý manžel, ktorý údajne dostal zákaz približovania, pretože ju bil...

Nie všetko je vždy tak ako na prvý pohľad vyzerá. Možno to tak vôbec nebolo. Ale čo sa teda deje?
Kristina sa preto neochotne vydá hľadať ju do divočiny. V opustenej chate uprostred hustého lesa však namiesto Leah objaví jej nedokončený rukopis, ktorý odhalí, že v skutočnosti naozaj nič nie je také, ako sa zdá...

Smrtiaca posadnutosť má možno pomalší štart, spoznávame Kristinu, jej terapeutickú prax a „zmiznutie“ Leah. Možno viac psychológie, riešenie pocitov, ale potom sa to rozbehne. Niektoré zvraty sú neuveriteľne šokujúce. Postupne si skladáte mozaiku a celé to smeruje k mrazivému (a našťastie) presvedčivému záveru.

Pozrite si video autorky Alex Dahl:

ALEX DAHL

Rodáčka z nórskeho Oslo je napoly amerického a nórskeho pôvodu (nórsky otec a americká mama). Vlastným menom Alexandra Bockfeldt Dahl.

Je autorkou niekoľkých poviedok a bestsellerového románu Chlapec pri dverách, ktorý The Times označil za jednu z najlepších krimi kníh roka 2018. Píše tzv. nordic noir, knihy preložili do 12 jazykov a nórske noviny Dagbladet ju v roku 2019 označili za novú hviezdu severskej krimi literatúry.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.