bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skNovinár RTVS napísal knihu. Výbornú!

Vzťahy vo verejnoprávnej spravodajskej televíznej stanici TV Slovakia 24 nie sú ani zďaleka také ideálne, ako ich vedenie prezentuje na stránkach novín. Hviezdou stanice je Iveta Galanová. Skvelá novinárka a zároveň moderátorka. Žiadna krásavica, no o to šikovnejšia a dravšia. Mladý, ženami obletovaný, vyšportovaný zvukár Radovan Strempek nadviaže s Galanovou vzťah. Cestou zo služby Strempek náhodou kopne do škatule ležiacej pri autobusovej zastávke. Vypadne z nej živé dieťa. Táto udalosť výrazne ovplyvní životy mnohých ľudí v televízii, hoci s najdúchom nemajú nič spoločné.   Médiá  sú v pohotovosti. Novinári tušia senzáciu. Deň za dňom sa príbeh posúva do roviny, ktorá presahuje hranice zdravého rozumu.

pripad najduchChcete trošku nazrieť do televízneho biznisu? Pozrieť sa, ako pracujú moderátori, redaktori a trošku preniknúť do ich kuchyne?
A to všetko v pútavom príbehu?

Novinár RTVS Miro Frindt napísal fiktívny príbeh zo zákulisia televízie o škandalóznom Prípade Najdúch. Spoznajú sa v jeho príbehu niektorí redaktori, či moderátorky?
„Možno niekto objaví nejaké črty spolupracovníkov, ale v zásade príbeh je vymyslený,“ usmieva sa Miro Frindt. „Iveta Galanová je úspešná, bezohľadná moderátorka s vlastnou večernou reláciou. Taká u nás v RTVS neexistuje. Pôvodne to bol muž, ale potom som zmenil pohlavie, aby ma čitateľ nestotožňoval s hlavnou postavou. Okrem toho, ženy sú ďaleko silnejšie, vedia byť úspešnejšie a v konečnom dôsledku aj bezohľadnejšie ako muži, keď ide o ich záujmy.“

Pre novinára Mira Frindta je kniha Prípad Najdúch tak trochu aj únik. Denne zažíva zaujímavé situácie, no v spravodajstve musí pracovať najmä s faktami a podať udalosť čo najvernejšie. Vo fiktívnom príbehu však môže nechať pracovať svoju fantáziu, pohrať sa s postavami, zamotať dej...a presne to sa mu podarilo. Jeho Prípad Najdúch sa číta ľahko, je pútavý a so slovenskými reáliami oveľa bližšie slovenskému čitateľovi.

Objednajte si novinku Prípad Najdúch.
Kupit bux.sk

pripad najduch

Zazvonil jej mobil. Rado. Včera sa neozval celý deň. Zrejme sa zasa poškriepil s matkou a po nočnej spal. Rozpovedal jej príhodu z predchádzajúceho dňa. Iveta sedela úplne paralyzovaná.
„Chceš mi povedať, že chlap, čo našiel to decko dolu pod telkou, si bol ty? Dopekla, a prečo si mi nezavolal? Prečo si hneď nedal vedieť našim do spravodajstva, mohli sme to mať v hlavných správach!“
„Láska, naozaj si myslíš, že som nemal iné starosti? Šesť hodín ma držali na polícii. Keby som to tušil, idem z roboty taxíkom.“ Hlas mal unavený, otrávený. Mihlo mu mysľou, že keby si naozaj zavolal taxík, možno by to dieťa našli mŕtve... Ktovie... Možno včera zachránil ľudský život.
„To, čo mi rozprávaš, mení situáciu. Mám zdroj priamo z miesta činu, takže mi musíš niečo povedať na kameru.“
„Vieš čo, Ivka moja zlatá? Na to zabudni, nechcem o tom už ani počuť. Aj tak ma budú ešte vláčiť po polícii.“
Hlas mala zrazu jemný, dievčensky flirtujúci.
„Zlatko, ak ma máš aspoň trochu rád, určite mi vyjdeš v ústrety. Bude to skvelá reportáž. Môžeme ťa nakrútiť zozadu a sám si na zvukovom pulte premoduluješ hlas, aby ťa nebolo poznať. Zabezpečím aj euráče...“ skúšala váhavo.
Zdvihol sa mu žalúdok. Nepovedal nič. Ticho držal mobil a hľadal vhodné slová.

frindtMiro Frindt sa skúšal stať maliarom  natieračom, no už na strednej škole mu maliarsku štetku z rúk vytláčalo pero. Za osudovú ženu dodnes pokladá svoju profesorku slovenského jazyka. Chválila jeho slohy, ale hrozila sa desiatok gramatických chýb. V slovenčine teda pridal...
Po skončení strednej školy už steny nikdy nemaľoval. Prvú reportáž napísal o súťaži v behu s fúrikom. Chcel sa venovať žurnalistike, preto odišiel z rodného mesta Dolný Kubín do Bratislavy.
Pracoval v TASR, neskôr v denníku Národná obroda, v televízii VTV a napokon zakotvil vo verejnoprávnej RTVS. Trinásť rokov pracoval ako reportér v teréne v hlavnej spravodajskej relácii Správy RTVS. Podrobnejšie sa venoval zdravotníctvu a sociálnej politike.
Je autorom mnohých publicistických programov a posledné roky nás sprevádza ako moderátor spravodajskými reláciami RTVS Ranné správy aj Správy a komentáre.

Milan Buno, 8.2.2017

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.