bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skNiektoré veci sú dar, aj keď si ich nemôžeme nechať.

Jojo Moyesová je top svetovou autorkou a mimoriadne obľúbenou aj na Slovensku. Aj u nás vyšli jej hity ako Predtým ako som ťa spoznala (sfilmované v roku 2016), Strieborný záliv, Posledný list od milenca, či Stále som to ja.

Teraz prichádza s trošku iným románom, v ktorom sa vracia do 30.rokov minulého storočia, kedy sa rozbiehal projekt konských knižníc.
Darca hviezd.

Čarovný príbeh o ženskom priateľstve, láske a o zázraku kníh a čítania, v ktorom sa autorka inšpirovala skutočným príbehom.
Ocitáme sa v 30.rokoch 20.storočia.
Hlavná hrdinka Alica žije v Anglicku, v rodičovskom dome sa nudí, cíti sa nedocenená a nepochopená. Potom spozná Bennetta Van Cleva, pekného, bohatého Američana, a bezhlavo sa zaľúbi.
Čoskoro sa vezmú a odchádzajú do Ameriky – za dobrodružstvom, novým a lepším životom. Život novomanželky v Baileyville, skostnatenom provinčnom mestečku uprostred kentuckých hôr, je však pre Alicu sklamaním. Preto sa – skôr než jej to manžel stihne zakázať – dobrovoľne prihlási do projektu konských knižníc.

„Čo sú vlastne tie putovné knižnice?“ opýtal sa ktosi.
„V Mississippi rozvážajú knihy na člnoch,“ zvolal hlas zo zadnej časti miestnosti.
„Naše potoky člny nesplavia. Sú samá plytčina.“
„Myslím, že plánujú použiť kone,“ povedala pani Bradyová. „Kone chcú prevážať hore dolu po rieke? Šialené.“
Pani Bradyová pokračovala vo vysvetľovaní: z Chicaga už prišla prvá zásielka kníh a ďalšie sú na ceste. Zväčša umelecká literatúra – od Marka Twaina po Shakespeara, plus praktické tituly s receptmi, radami do domácnosti a aj príručky o výchove detí. „Budú aj komiksy,“ dodala, čo u prítomných detí vyvolalo výbuch nadšenia.

Skupinka mladých žien pod vedením rebelantskej Margery O‘Harovej jazdí na koňoch cez hlboké lesy v okolí a roznáša knihy a časopisy chudobným, ktorí by sa k nim inak nedostali.
Alica nachádza slobodu, priateľstvo a naplnený život, po akom túžila.

Lenže nie všetci to schvaľujú. Alicin svokor s ňou vedie doslova vojnu a Baileyville sa pridá na jeho stranu. Postačí dievčatám v nerovnom boji ich hlboké vzájomné puto a viera v silu písaného slova?

Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Lucia Vráblicová:

 

Darca hviezd je nádherný román odohrávajúci sa uprostred kentuckých hôr. Spoznáte a rýchlo si obľúbite skupinu odhodlaných žien  - knihovníčok, ktoré šírili vzdelanosť do najodľahlejších kútov Ameriky.
V príbehu nechýbajú láska, vzťahy, napätie, intrigy, smútok, ale najmä silné priateľstvo, spolupatričnosť a ženská sila. Tiež odhodlanosť ísť proti prúdu, hoci viete, že to iní neschvaľujú a môže sa vám to vypomstiť.

  „Srdce vkladám do každej svojej knihy, no Darca hviezd je dielom lásky viac než ktorýkoľvek z mojich predošlých románov. Zaľúbila som sa do Kentucky, do tamojších ľudí a potom do príbehu, vďaka čomu ma písanie napĺňalo nezvyčajnou radosťou,“ tvrdí autorka Jojo Moyesová.

Od prvých strán si vás získajú nielen postavy, ale najmä atmosféra románu – prvá polovica 20.storočia, americké hory, vidiek a samotný projekt putovnej knižnice. Budete prežívať radosti i trápenia hrdiniek. Budete im držať palce, aby vytrvali vo svojom poslaní – roznášať po horách knihy a šíriť vzdelanosť, nabádať ľudí k čítaniu.

Jojo Moyesová je britská spisovateľka. Narodila sa v Londýne, na tamojšej univerzite Royal Holloway vyštudovala žurnalistiku a potom desať rokov pracovala pre britský denník The Independent. Istý čas strávila v Hongkongu ako dopisovateľka novín Sunday Morning Post.

V roku 2002 jej vyšiel prvý román Sheltering Rain a od tých čias sa živí ako spisovateľka na voľnej nohe. Je autorkou vyše desiatky románov, jej doménou sú predovšetkým romantické príbehy, ktoré sa však vyhýbajú klasickým žánrovým klišé a ukrývajú vážnejší podtext.

Každý nový titul sa umiestňuje na popredných miestach európskych i amerických rebríčkov bestsellerov. Jej diela preložili do jedenástich jazykov. Je jednou z mála autoriek, ktoré dva razy získali za svoje knihy ocenenie Romantický román roka.

„Najviac ju lákala obrovská knižnica… prales kníh, po ktorom sa mohla do sýtosti túlať. To všetko premieňalo v jej očiach knižnicu na krajinu dokonalého šťastia.“
Louisa May Alcottová, Malé ženy

Milan Buno, knižný publicista
Foto: Ikar, JojoMoyes.com

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.