bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk„Napísal by princ Harry takúto knihu, keby jeho mama Diana ešte žila?“ pýta sa protokolistka Katarína Strýčková

Hoci mamička bola princezná a nosila meno rímskej bohyne, nevystihovalo ju to. Zvyčajne ju prirovnávali k obdivovaným ikonám a sväticiam – od Nelsona Mandelu cez Matku Terezu až po Janu z Arku –, no žiadne prirovnanie, hoci vznešené a láskyplné, sa nejavilo správne. Ako najznámejšia žena na svete, jedna z najzbožňovanejších, bola jednoducho neopísateľná. Taká je prostá pravda.

Náhradník sa začína stretnutím Harryho s bratom Williamom a otcom Charlesom. Harry na nich čaká a od začiatku spomína na mamu princeznú Dianu, ktorú v knihe oslovuje ako mamička. Takéto spomienky na lady Di sa vinú celým príbehom a niekedy vyznievajú vykalkulovane. Akoby si princ Harry chcel nakloniť čitateľov, získať ich na svoju stranu, pretože svoju rodinu, najbližších veru nešetrí a prezrádza všeličo.

Kniha je skvele napísaná, čítavá, svižná a s najväčšou pravdepodobnosťou za to môže ghostwritter, ktorého si princ Harry najal, aby mu pomohol s písaním. Je ním držiteľ Pulitzerovej ceny J.R.Moehringer. Jeho meno nenájdete na obálke, ale má veľkú zásluhu na pútavosti knihy.

„Princ Harry dostal za knihu obrovské peniaze, ale zaplatil za to vysokú cenu,“ tvrdí protokolistka Katarína Strýčková, odborníčka na britskú kráľovskú rodinu. Podľa nej je princ Harry dosť uplakaný, miestami až detinský, sťažuje sa a s manželkou Meghan prekročili čiaru slušnosti. Ona sama údajne viackrát zavádzala, manipulovala verejnou mienkou cez médiá. Čo hovorí odborníčka na knihu, ktorú si už tiež prečítala? Pozrite si video:

Harry opisuje bežné veci ako školu, pobyty v Austrálii a Afrike, najmä v Botswane. Nechýba vojenský výcvik, plánované nasadenie do Iraku, ktoré zrušili...a následne služba v Afganistane.
Neobchádza ani maturitný večierok, na ktorom sa ukázal v nacistickej uniforme a z čoho bol veľký škandál v médiách. Ďalšie škandály s médiami, drogy...
Mnohé čitateľky si určite vychutnajú pasáže s Meghan Marklovou – prvé stretnutie, predstavenie v rodine, pravidlá, ktoré museli od začiatku dodržiavať. Následne zásnuby, svadba...

Meghan mala na sebe čierny sveter, džínsy a vysoké topánky. Šaty by som zhodnotiť nevedel, no vyzerala šik. Na nej by však všetko vyzeralo šik. Aj bivakovací spacák. Zaregistroval som najmä rozdiel medzi internetom a skutočnosťou. Prezrel som si mnoho jej fotiek z módnych editoriálov a televízie, na všetkých vyzerala očarujúco a atraktívne, no teraz, keď som videl ženu z mäsa a kostí, bez ozdôbok a bez filtra, zdala sa mi... ešte krajšia. Prenádherná.

Kniha Spare, čiže Náhradník sa dostala do Guinessovej knihy rekordov ako najrýchlejšie predávaná non-fiction kniha histórie, porovnateľná so šialenstvom okolo Harryho Pottera. Vo Veľkej Británii, USA a Kanade sa za jediný deň predalo neuveriteľných 1,43 milióna výtlačkov, a o pár dní to už bolo vyše 5 miliónov kusov.

Vrátil som sa domov z práce a našiel Meg sedieť na schodoch. Išla si oči vyplakať.
Zľakol som sa, že sme prišli o dieťa. Klesol som pred ňou na kolená. Vyhŕkla, že to už nechce. Čo nechceš? Žiť. Najprv som ju nepochopil. Nerozumel som a možno som ani nechcel rozumieť. Moja myseľ to jednoducho odmietala prijať. Je to trápenie, pokračovala. Čo také? To, že ma takto nenávidia. Za čo vlastne? Čo urobila? pýtala sa. Naozaj to chcela vedieť. Aký hriech spáchala, že si zaslúži takéto zaobchádzanie? Želala si iba toľko, aby to trápenie pominulo. Nielen kvôli sebe, ale kvôli všetkým. Kvôli mne, kvôli svojej mame. Nemohla však proti tomu nič robiť, a tak sa rozhodla zmiznúť. Zmiznúť? Ak tu nebude ona, stratia sa aj novinári a potom nebudem musieť takto žiť. Naše nenarodené dieťa nebude musieť takto žiť.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.