bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Myšlienky, ktoré vám zmenia život

Máme tendenciu myslieť si, že ak chceme zmeniť svet, musíme myslieť vo veľkom. Konfucius by s tým nepolemizoval, ale takisto by zrejme povedal: Neignorujte malé. Nezabudnite na „prosím“ a „ďakujem“. Zmena nenastane, pokým ľudia neupravia svoje správanie, kým nezačnú s malými vecami.

http://data.bux.sk/book/037/889/0378892/medium-cesta.jpgNovinka Cesta predstavuje nový zaujímavý pohľad na starú čínsku filozofiu. Svojim spracovaním zameraným na využitie myšlienok tradičných čínskych filozofov v dnešnej dobe sa nám doslova dostáva pod kožu.

Ak sa ešte vrátime ku Konfuciovi z úvodu – ten kedysi učil, že kultivovať dobrotu vieme iba prostredníctvom rituálov. A predsa len vtedy, ak vedieme svoje životy s dobrotou, získame zmysel pre to, kedy použiť rituály a ako ich upraviť. Môže to znieť ako argumentácia kruhom a aj je. Práve táto kruhovitosť je súčasťou hĺbky jeho uvažovania. Neexistuje etický alebo morálny rámec presahujúci kontext a komplexnosť ľudského života. Všetko, čo máme, je chaotický svet, v rámci ktorého môžeme pracovať a zlepšovať sa. Tieto všedné rituály akoby sú spôsobmi, ako si predstaviť nové reality a časom konštruovať nové svety. Naše životy sa začínajú v každodennosti a tam i zotrvávajú. Iba v každodennosti môžeme začať tvoriť skutočne veľké svety.

Myšlienky v tejto knihe vám zmenia život!

https://townhallseattle.org/wp-content/uploads/2016/03/Puett-Michael-e1457645826469.jpgTento neskromný citát na obálke knihy Cesta je však opodstatnený. Jedinečná novinka od celosvetovo uznávaného odborníka na východoázijskú filozofiu, Michaella Puetta, ukazuje, ako sa nechať inšpirovať stáročia overenými myšlienkami a zlepšiť tak kvalitu svojho života.

Na stránkach knižky pred nami ožívajú rozličné pohľady na svet a tým aj naše súčasné vnímanie sveta dostáva nový rozmer. Stáva sa jedným z mnohých pohľadov a postupne zisťujeme, ako ho môžeme zmeniť, pretvoriť, kultivovať či vylepšiť.

Nie však v abstraktnej rovine, ale v úplne konkrétnych situáciách nášho všedného života v okruhu našich blízkych a ľudí, s ktorými sa stretávame. A je len na každom z nás, ako a či tieto myšlienky prijme, nechá ich pozmeniť svoje vnímanie reality a prejde tak transformáciou svojej osobnosti.

Objednajte si novinku Cesta.
Kupit bux.sk

Dlho sme na čínske myšlienky hľadeli zo zlého uhla pohľadu, s tendenciou vnímať ich ako neoddeliteľnú súčasť „tradičného sveta“ a preto sme ich považovali za irelevantné pre naše súčasné životy. Ale ich myšlienky o tom, ako ľudia pristupujú k svetu – ako sa správajú k ostatným, ako sa rozhodujú, vyrovnávajú sa s pozitívnymi i negatívnymi životnými skúsenosťami, pokúšajú sa ovplyvňovať druhých ľudí, vedú svoje životy – sú rovnako relevantné dnes, tak isto, ako boli pred dvetisíc rokmi. V skutočnosti sú omnoho relevantnejšie ako kedykoľvek predtým.

Konfuciov výrok v úvode knižky Cesta vraví: Nie cesta rozširuje ľudí, to ľudia rozširujú cestu. A presne tak to je s čítaním tejto knihy.

http://www.halonoviny.cz/images/showimage/8206768/1/2

Konfucius. Mencius. Lao-c’. Čuang-c’. Sun-c’. Niektorí z týchto mysliteľov vám môžu byť známi, o ostatných ste pravdepodobne nikdy nepočuli. Jeden z nich bol pôvodne byrokratom, z ktorého sa stal učiteľ, čo strávil svoj život vyučovaním úzkeho okruhu učeníkov. Druhý prechádzal z regiónu do regiónu a poskytoval rady lokálnym vládcom. A ďalší bol neskôr považovaný za boha. Ich životy a spisy sa nám dnes zdajú tajomné, veľmi vzdialené od našich moderných životov.
Napokon, čo nás môžu naučiť čínski filozofi, ktorí žili pred dvetisíc rokmi, o umení žiť? Pravdepodobne o nich zmýšľate, ak vôbec, ako o vyrovnaných múdrych mužoch, čo prednášali všedné frázy o harmónii a prírode. Pričom v súčasnosti vedieme dynamické, slobodné, moderné životy. Naše hodnoty, konvencie, technológie a kultúrne predpoklady sú úplne odlišné, ako boli tie ich.

Väčšina z nás si myslí, že robíme správne, ak nazrieme dovnútra, nájdeme samých seba a určíme, ako by mali naše životy vyzerať. Prídeme na to, aký druh kariéry by najlepšie vyhovoval našej osobnosti a sklonom. Rozmýšľame o tom, aký typ človeka by sa k nám najlepšie hodil.
A myslíme si, že keď objavíme tieto veci – naše skutočné ja, kariéru, ktorá k nám patrí a našu spriaznenú dušu – život bude napĺňajúci. Budeme sa starať o naše skutočné ja a žiť podľa plánu na šťastie, prosperovanie a osobné uspokojenie.

Milan Buno, 22.6.2016

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.