bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skKrásny romantický príbeh J.A.Cronina Labutí kaštieľ

V minulosti si dokonale dôveroval, so zaťatými päsťami sa bránil proti priateľstvu a s povznesenou, neochvejnou múdrosťou pohŕdal každým kúskom mysle. A teraz prišiel na to, že jeho múdrosť vôbec nie je neochvejná.
Ako na to prišiel? Láska! Pred polrokom by v ňom toto slovo vzbudzovalo iba posmech, uťahoval by si z jeho prázdnoty. Teraz sa však ani nesmial, ani si z neho neuťahoval.
Myslel na Mary.

Joseph Archibald Cronin bol jeden z najslávnejších spisovateľov 20. storočia. Vytvoril rozsiahle dielo, v ktorom dominujú romány. Viaceré z nich sa stali bestsellermi a boli preložené do mnohých jazykov. V slovenčine už vyšiel v mramorovej edícii Klobučníkov hrad a teraz pribudla novinka Labutí kaštieľ. Aj ten patrí k čitateľsky najobľúbenejším Croninovým dielam.

Hlavný hrdina doktor Harvey Leigh po sklamaní z práce, ktorá bola dovtedy jediným zmyslom jeho života, odchádza na Tenerife, aby sa tam pokúsil vyliečiť z depresie a závislosti na alkohole. Už počas plavby sa zoznámi s mladou, krásnou a jemnou ženou Mary Fieldingovou. Svojou citlivou a snivou povahou nezapadá medzi ostatných a tak sa duševne zblížia.

Obaja sa vylodia na Tenerife, Harvey sa chce vyliečiť, Mary zasa uniknúť apatii a citovej prázdnote, čo poznačila jej život po boku bohatého manžela.
Na ostrovoch však vypukne epidémia žltej zimnice a Harvey sa rozhodne pomáhať chudobných pacientom na osamelom panstve Labutí kaštieľ.

„Raj, no zavše aj s tienistými stránkami,“ odvetil Renton sucho. Potom sa odmlčal a pozrel na Leitha. „Tam vo vrchoch za Santa Cruzom sa vyskytlo čosi odporné. Včera som dostal rádiotelegrafickú správu. Majú tam žltú zimnicu.“
Zavládlo ticho.
„Žltú zimnicu,“ zopakoval Harvey po chvíli.
„Áno! Vypukla v Hermose… v dedine hneď za Lagunou. Našťastie ju lokalizovali.“

Aj Mary sa nakazí a s vysokými teplotami sa vydá za lekárom, ktorý jej v poslednej chvíli zachráni život. Labutí kaštieľ sa stáva symbolom ich osudovej lásky. Je to veľkolepé, no spustnuté šľachtické sídlo uprostred bujnej tropickej vegetácie.
Napokon sa obaja vracajú do Anglicka, kde by sa mali navždy rozlúčiť...

Croninov román Labutí kaštieľ je plný „vášní a citov“. Je pôsobivým prerozprávaním starého príbehu o liečivej moci opravdivého ľudského citu v hraničných situáciách a má preto čo povedať aj dnešnému čitateľovi.
Tajomný a romantický príbeh o nenaplnených snoch a nádeji. Príbeh o tom, že niekde na svete na nás čaká spriaznená duša, s ktorou si absolútne porozumieme.

Slovenský preklad vychádza po troch desaťročiach od jeho posledného vydania, a to v mramorovej edícii Svetová klasika vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.