bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skFrancoice Saganová a jej dve knihy v novom vydaní

Dobrý deň, smútok a Akýsi úsmev
To sú románové prvotiny legendárnej francúzskej spisovateľky Françoise Saganovej, ktoré však mali obrovský úspech a dodnes sa s chuťou čítajú. V čase svojho vzniku vďačili za obrovský úspech na domácej literárnej scéne i v zahraničí predovšetkým prenikavej a úprimnej spovedi hlavných hrdiniek, študentiek na prahu dospelosti.

Nuda z lásky a láska z nudy, zmes nevinnosti a zvrátenosti – to sú charakteristické črty oboch románov, v ktorých Saganová vecne a otvorene podáva eroticky ladené príbehy svojich nezrelých, no zároveň duševne predčasne zostarnutých postáv.

Dobrý deň, smútok

V debutovom románe Dobrý deň, smútok (1954) sledujeme  príbeh 17-ročnej povrchnej a egoistickej študentky Cécile, ktorá trávi prázdniny so svojím prelietavým otcom Raymondom a jeho priateľkou Elsou. Už pätnásť rokov bol vdovcom a ženy menil skoro každý polrok. Všetko vyzeralo v pohode, leto plynulo, no problém nastáva, keď otec oznámi, že za nimi príde Anne Larsenová. Ich dávna rodinná priateľka, ku ktorej Cécile pociťovala obdiv...

„Vo svojich štyridsiatich dvoch rokoch to bola žena veľmi zvodná, veľmi pestovaná, s peknou, hrdou, unavenou a ľahostajnou tvárou. Všetko na nej hovorilo o pevnej vôli, o pokoji srdca, ktorý pôsobil stiesňujúco,“ popisuje ju Cécile.

Dobrý deň, smútok je príbeh o ľudskej ľahostajnosti, ktorá dokáže ublížiť najmä nevinným ľuďom. Cécile chce zvrátiť vzťah jej otca s inteligentnou Anne, a tak zmanipuluje okolie, až sa ich vzťah dostane k bolestivému a dramatickému koncu.

Akýsi úsmev

Akýsi úsmev z roku 1956 je príbeh krátkeho ľúbostného pomeru mladej intelektuálky Dominique, vnímavého a citlivého dievčaťa komplikovaného intelektuálskeho typu so starším ženatým mužom Lucom. To, čo je pre obidvoch spočiatku len nezáväzný flirt, sa postupne stáva mení na hlboké city. No ani jeden si ich nechce otvorene priznať.

Ide o veľmi jednoduchý, niekto by povedal až banálny príbeh, ktorému však Saganová dokázala vdýchnuť ducha doby; pocítite sympatie s Dominiqou a to aj napriek jej častej pasivite a egocentrizmu. Vo vzduchu cítiť vtedajší existencializmus a v texte vycibrenosť i zručnosť mladučkej autorky.

Oba Saganovej romány Dobrý deň, smútok a Akýsi úsmev si nás podmaňujú melancholickým tónom a nostalgiou za čímsi neurčitým, čo ich mladým hrdinkám bolestne chýba. Aj po rokoch od svojho vzniku ostali čitateľsky vďačné a príťažlivé. Ich nové vydanie prichádza na pulty našich kníhkupectiev po vyše tridsiatich rokoch.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.