bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skFascinujúce Príbehy z ríše zvierat

Slovensko je aj vďaka veľkému množstvu zvierat pestrofarebnou krajinou a ponúka množstvo prírodných zákutí s najrôznejšími druhmi fauny. Kniha Príbehy zvierat je putovaním po slovenskej prírodnej krajine so zameraním na život vybraných druhov zvierat.

Autor knihy Ivan Kňaze pozoroval ich život a v knihe približuje typické prvky ich správania. Najväčší priestor v ňom venuje „milostným hrám“ zvierat a istej „romantike“ v ich správaní.

„Fauna Slovenska je naozaj mimoriadne pestrá a odhaduje sa na niekoľko desiatok tisíc druhov živočíchov, ktoré žijú v lesoch, pri vodných tokoch či jazerách. Cieľom knihy o zvieratách však nie je podrobne charakterizovať jednotlivé druhy, ale priniesť príbeh tých najznámejších zvierat Slovenska pomocou autorových zážitkov pri stretnutiach s nimi,“ približuje vydavateľ a cestovateľ Daniel Kollár.

Autor Ivan Kňaze sa v knihe zameral na typické prejavy života vybraných druhov a približuje isté prvky ich správania. Už v úvode sa vyznáva zo svojho vzťahu ku zvieracej ríši a naznačuje prečo tak robí:

„Celých päťdesiat, možno až šesťdesiat rokov som sa túlal po našej prírode. Až tak na tom nezáleží, koľko času som v prírode strávil, podstatné je však, prečo som v nej strávil toľko času. Šesťdesiat rokov som žil so zvieratami, žil som ako rozmýšľajúci človek a naučil som sa, že s každým tvorom sa dá dohovoriť. Človek však musí rozumieť jeho reči, poznať jeho povahu a potom veľmi rýchlo pochopí, o čom by napr. taký medveď mohol uvažovať. Ba niekedy sa mi zdalo, že lepšie sa dohovorím so živočíchom ako s niektorými ľuďmi.“

Z autorových poznámok a fotografií tak nakoniec vznikla veľká knižka Príbehy zvierat. Najväčší priestor v nej však Ivan Kňaze nevenuje faktografii či ich suchopárnej charakteristike, ale  hrám zvierat a ich správaniu, z ktorého v niektorých prípadoch si môže zobrať ponaučenie aj človek.

Ako dodáva na záver: „Ak som čitateľovi dokázal odovzdať nové poznatky zo správania zvierat, dokázal som to len vďaka dobrodružnému a tuláckemu spôsobu života, ale aj vďaka manželke, trom deťom a teraz už aj šiestim vnúčatám, že mi moje potulky tolerovali a že mi predovšetkým prinášajú radosť do života.“

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.