bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Fascinujúca história sveta v príbehoch 100 zvierat

Vedeli ste, že istý druh bĺch takmer vyhubil ľudskú civilizáciu v Európe? Zabíjanie konkrétneho druhu hovädzieho dobytka stvorilo jednu civilizáciu, ale zničilo inú. Potkany boli celé stáročia spolucestujúci, ktorými sme opovrhovali, no napriek tomu sme vďaka nim dosiahli najvýznamnejšie medicínske objavy. Vďaka skúmaniu holubov nastal významný pokrok v ľudskom myslení...
Aj o tom je nová kniha História sveta v príbehoch 100 zvierat.

Simon Barnes vybral do knihy 100 zvierat, ktoré najväčšmi ovplyvnili ľudstvo. Ukazuje, ako sme zdomácnili zvieratá na jedlo a dopravu, vysvetľuje, že tieto tvory boli hnacou silou poľnohospodárstva a vďaka nim sa zrodila civilizácia. Istý druh bĺch takmer zničil európsku civilizáciu a zabíjanie turov bolo prostriedkom na zlikvidovanie jednej civilizácie a na vznik inej. Autor uvádza aj to, prečo vďaka skúmaniu holubov nastal významný pokrok v ľudskom myslení. Blízky vzťah medzi ľuďmi a zvieratami na celej planéte je podstatou našej existencie.

Simon Barnes je novinár a autor mnohých kníh o divej prírode. V roku 2014 získal cenu Rothschild Medal za ochranu prírody. Žije v Norfolku s rodinou a s koňmi a spravuje tam územie s rozlohou niekoľkých hektárov, na ktorom sa usiluje zachovať divú prírodu.

História sveta v príbehoch 100 zvierat je krásne ilustrovaná kniha, ktorá pomáha lepšie pochopiť naše miesto vo svete.

Existuje veľa odhadov o počte druhov v živočíšnej ríši. Najčastejšie je to údaj 10 miliónov. Možno teda tvrdiť, že každý jeden z 10 miliónov druhov istým spôsobom ovplyvnil ľudstvo, aj keď o tom nevieme, a ľudstvo zase ovplyvnilo každý neľudský druh.

Levy sa stali dvojzmyselnými symbolmi. Na jednej strane reprezentujú odvahu, mužnosť a kráľa, ale aj nadvládu človeka nad prírodou. Keď napokon utrpeli drvivú porážku, ľudstvo si ich podriadilo, alebo skôr človek, ako kedysi ľudia radšej hovorili, a začalo ich zosmiešňovať v cirkusoch, v ktorých sa krotitelia nebojácne pohybovali v klietke plnej zverov a prikazovali im, aby si sadli či zamávali labami. Symboly odvahy sa stretli s ešte väčšou odvahou. Najobávanejšia zbraň prírody sa ocitla zoči-voči ešte silnejšej zbrani, ktorou bola ľudská myseľ.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.