bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skAký je Dan Brown? Strávili sme s ním niekoľko hodín

Autor svetoznámych bestsellerov Dan Brown navštívil Prahu a podiskutovali sme s ním aj my. Verte, že je to veľmi príjemný, ústretový a vtipný chlapík. Čo sa mu v Prahe páčilo? Aké jedlá ochutnal? Ako dopadlo stretnutie so slovenským Danom Brownom Jozefom Banášom? A čo povedal na ocenenie, ktoré si prevzal od vydavateľstva Ikar? Prezradíme všelijaké pikošky a tiež možno odpovieme na zásadnú otázku, ktorú si dávajú všetci jeho fanúšikovia v Česku a na Slovensku: bude sa jeho ďalšia kniha odohrávať v Prahe?

Už niekoľko dní sa špekuluje, či Dan Brown umiestni svoj ďalší príbeh do Prahy. Stovežatá mu totiž učarovala, jej pamiatkami je doslova nadšený.

Dan Brown

☞Oficiálne prišiel Dan Brown na dovolenku so svojou manželkou – v Prahe totiž doteraz nebol a toľko vraj o nej počul, že ju musel vidieť. Keď sme sa ho spýtali, či nesúvisí jeho návšteva s hľadaním inšpirácie pre ďalšiu knihu, Dan sa iba potmehúdsky usmial a zopakoval: „Som tu na dovolenke s manželkou.“

 „Mám rád tajomstvá a Praha je priam rozprávkové mesto. Škoda, že z nej nemôžem vidieť viac a verím, že vy ktorí tu žijete, si ju dostatočne vážite,“ obrátil sa Dan Brown vzápätí na novinárov. Podľa neho musí byť krásne každý deň kráčať do práce ulicami plnými tej nádhernej architektúry. „USA sú v porovnaní s Európu v bábätkovskom štádiu,“ dodal.

Dan BrownAmerický spisovateľ priznal, že sa dostal na viaceré miesta, kde sa bežný smrteľník nedostane – zaujímal sa o židovskú kultúru, prešiel sa po katakombách pod Staromestským námestím, pozrel si románske pivnice pod Pražským hradom, navštívil Novomestskú radnicu, zapózoval pri farebnom okne v katedrále svätého Víta a vpustili ho aj do tajných miestností nádhernej knižnice Strahovského kláštora.  „Praha je naozaj mystická, magická. A impozantná. Zaujala ma povesť o Golemovi, Kafkova Praha...hlboko si vážim európske kultúrne tradície," dodal jeden z najpredávanejších spisovateľov na svete.
Ak si k tomu pridáme, že prehliadka Prahy sa nezaobišla bez zápisníka, kde si značil rôzne poznámky, možno sa naozaj môžeme tešiť, že najbližšie sa Robert Langdon vyberie do Prahy.

☞Bude teda v ďalšej knihe Praha?
Dan Brown využíva postup, keď si vyhliadne nejakú zaujímavú historickú udalosť, príbeh, či miesto a do toho vsadí fiktívny príbeh. Čitatelia na celom svete mu to doslova žerú. Ak by malo ísť o Prahu, muselo by to byť čosi historicky tajomné, nezvyčajné a pritom to musí zaujať aj čitateľov po celom svete, nielen Európanov, či tých, ktorí Prahu poznajú.
Oživená socha Golema? Cisár Rudolf II. posadnutý alchýmiou a astrológiou? Alebo Diablova biblia plná nezvyčajných symbolov?
V Prahe určite našiel viacero zaujímavých inšpirácií a námetov, tak sa nechajme prekvapiť. Pár rokov si však musíme počkať.

Dan BrownAutor svetoznámeho profesora symbológie Roberta Langdona si za ostatný román Inferno-Peklo prevzal ocenenie Kniha roka 2013. Za prvé štyri mesiace sa predalo neuveriteľných 71.000 výtlačkov, výborne sa darilo aj e-knihe.  Ocenenie mu odovzdal šéf predstavenstva vydavateľstva Ikar Andreas Kaulfuss – zo sklenenej plastiky uznávaného výtvarníka Martina Augustína bol milo prekvapený a veľmi vďačný. „Ďakujem vám, aj slovenským čitateľom. Vyzerá to nádherne,“ hovoril Brown prezerajúc si plastiku.

Pokiaľ ide o písanie, Dan má pevný rozpis dňa – každé ráno vstáva už o štvrtej hodine, ale do písania sa nijako nenúti. „Niekedy napíšem za hodinu aj tri strany, inokedy hneď ráno viem, že to nepôjde,“ prezradil autor. Písanie je podľa neho hlavne o škrtaní a vyhadzovaní – na jednu vytlačenú stranu vraj v priemere vyjde 10 rukopisných.
Brownove knihy majú stovky strán, takže pri nich presedí stovky hodín – nebolia ho od toľkého sedenia kríže?:-) Dan s úsmevom odvetil, že bolia a skúšal písať aj postojačky. Manželka mu zhotovila pultík a Bod klamu vlastne napísal postojačky. „Vtedy ma už nebolel chrbát, ale zničil som si kolená,“ dodal so smiechom.
Spisovateľom odporúča robiť si pravidelné prestávky. Každú hodinu vstať, rozhýbať sa, zacvičiť si.

Dan Brown☞Dan Brown urobil mimoriadnu radosť aj Jozefovi Banášovi, s ktorým sa na pár minút stretol a bolo to veľmi zaujímavé stretnutie. Do anglického vydania románu The Da Vinci Code Banášovi napísal aj venovanie: „To Jozef – A fellow scribe and seeker of the truth – Jozefovi, kamarátovi spisovateľovi, hľadačovi pravdy.“
Dan Brown si dokonca vyžiadal preklad Kódu 1 v angličtine – „Len čo bude preklad hotový, určite mi ho pošlite,“ pripomínal Banášovi Dan Brown.

☞Prvú knihu napísal Dan, keď mal 5 rokov. Bol to vraj triler The Giraffe, the Pig and the Pants on Fire – Žirafa, prasa a horiace nohavice. Povedal mame, že chce napísať knihu. Ona vzala papier, ceruzku a on jej ju diktoval. „Moja mama ma odmalička veľmi podporovala. Túto knihu mi dokonca vytlačila a vložila do kartónového obalu,“ usmial sa pri spomienke Dan Brown. Údajne ju nosí stále so sebou a mal ju aj v Prahe.
Mimochodom, ako dieťa miloval Tolkiena, páčilo sa mu skĺbenie náboženských prvkov a fantasy.

☞Pri relaxe sa Dan vyhýba slovám, čítaniu, knihám ako takým. najradšej si ide zabehať, hrá na klavíri, počúva hudbu, aby si vyčistil hlavu od písmen. Inak je ako každý iný bežný človek, žiadna hviezda a nesplniteľné maniere. „Doma som ako každý z vás. Vkladám bielizeň do práčky, vyberám ju, vešiam,“ usmievala sa v dobrej nálade. Nemá žiadne extra maniere či nesplniteľné nároky, potvrdili nám aj organizátori jeho pražskej návštevy.

Dan BrownAká je podľa Dana Browna najväčšia záhada na svete? „Čo sa stane, keď zomrieme?! Len tak zmizneme ale sa zasa niekde objavíme?  V každom prípade sa teším, že sa niekde tam opäť raz uvidíme,“ dodal s úsmevom.

☞A čo je podľa neho najnebezpečnejšie? „Zneužívanie moderných technológií,“ odvetil bez rozmýšľania. Kde je hranica medzi súkromím a obavami o bezpečnosť? A kam smeruje genetické inžinierstvo? „Technológie nás čoraz viac ovplyvňujú, aj našu vzájomnú komunikáciu. Všetci máme v rukách mobily alebo sme zahĺbení do tabletov, počítačov. Zabúdame na kultúru, literatúru, rozprávanie sa...“

Hoci Dan Brown prišiel do Prahy na dovolenku, spoznávať hlavné mesto Česka a stretnúť sa s pár novinármi, návšteva napokon dopadla úplne inak. Program mal nabitý stretnutiami, rozhovormi, či v posledný večer diskusiou v programe Listování (cyklus scénických čítaní na Novej scéne Národního divadla). Sprevádzala ho manželka, literárna agentka a osobná asistentka.
Dan Brown nám prezradil, že fotenie nemá príliš v láske, ale rozumie, že to patrí k marketingu. Napriek tomu s nami ochotne zapózoval. Jedna pikoška – všimli sme si, že takmer pri každom pózovaní mierne vysunie ľavú nohu. Žeby ho to naučili odborníci? Alebo je to len podvedomé?:-)

Dan Brown

Detail tovaru Inferno - Peklo
Predajná cena: 14,53 € Kúpiť

☞Aktuálne Dan Brown už pracuje na ďalšej knihe a tiež na filmovej verzii posledného románu pre spoločnosť Columbia Pictures.

Langdona si v nej opäť zahrá Tom Hanks a filmové Inferno by malo mať premiéru v decembri roku 2015.
„Vždy sa bojím, ako dopadne filmovanie. Či filmári dokážu vystihnúť atmosféru knihy, podstatu príbehu,“ priznal spisovateľ a dodal, že do castingu nezasahuje.

„Ale Tom Hanks je naozaj veľmi sympatický chlapík.“
Mimochodom, dámy, ak vás zaujíma, či sa Robert Langdon niekedy ožení, máme odpoveď od samotného Dana Browna: „Viete, romantické napätie je pre spisovateľa silný nástroj a ja sa ho pri písaní rozhodne nechcem vzdať,“ usmial sa.

Dan Brown je autorom šiestich románov: Digitálna pevnosť, Bod klamu, Anjeli a démoni, Da Vinciho kód, Stratený symbol a Inferno. Po celom svete predal viac ako 200 miliónov kníh preložených do 52 jazykov.

Pripravil Milan Buno

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Komentáre

(16. januára 2014 v 21:20)
vďaka za zreferovanie vášho stretnutia. naozaj vyzerá ako príjemný človek, podľa toho, čo ste napísali. vlastne to má aj v tvári. páčila sa mi historka o jeho prvej knihe, keď bol malý :)
(13. marca 2021 v 8:49)
http://mewkid.net/when-is-xuxlya3/ - Amoxicillin Without Prescription <a href="http://mewkid.net/when-is-xuxlya3/">Buy Amoxicillin</a> sjm.ymnh.buxcafe.sk.twl.zb http://mewkid.net/when-is-xuxlya3/
(15. marca 2021 v 5:05)
http://mewkid.net/when-is-xuxlya3/ - Amoxicillin Online <a href="http://mewkid.net/when-is-xuxlya3/">Amoxicillin 500mg</a> anb.dqzr.buxcafe.sk.mjz.xw http://mewkid.net/when-is-xuxlya3/