bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skAko sa viac venovať tomu, na čom vám záleží? Toto je produktivita bez starostí

„Kniha, na ktorú sme všetci čakali,“ potešila sa psychologička Julie Smithová, ktorej v slovenčine vyšiel hit Prečo mi to nikto nepovedal?
Najsledovanejší expert na produktivitu Dr. Ali Abdaal odhalil ľahšiu a oveľa príjemnejšiu cestu k úspechu, ktorá nevychádza z disciplíny, ale z bezstarostnosti. Zistil, že ak sa pri práci cítite dobre, produktivita príde sama od seba.

V revolučnej knihe Produktivita bez starostí autor odhaľuje, ako vám umenie produktivity bez starostí dokáže zmeniť život. Predstavuje tri skryté „motivátory“ príjemnej produktivity, tri „prekážky“, ktoré treba prekonať, aby sme porazili prokrastináciu, a tri „udržiavače“ zabraňujúce vyhoreniu, ktoré nám pomáhajú dosiahnuť trvalú spokojnosť.

Prináša inšpiratívne príbehy zakladateľov firiem, olympionikov a vedcov ovenčených Nobelovými cenami, ktorí stelesňujú princípy produktivity bez starostí. A predstavuje aj jednoduché, no cenné zmeny, ktoré možno ľahko urobiť, aby ste hneď teraz boli produktívnejší a spokojnejší. Vyzbrojení Aliho poznatkami nielenže dosiahnete viac, ale budete pritom aj šťastnejší.

„Naozaj sa úspech nezaobíde bez utrpenia? Čo „úspech“ vôbec znamená? Je utrpenie udržateľné? Má zmysel byť preťažený, keď chcem niečo dosiahnuť? Musím čomukoľvek obetovať svoje zdravie a šťastie?“ pýta sa Ali Abdaaal v knihe. „Trvalo mi to niekoľko mesiacov. A horko-ťažko som zisťoval, že neplatí nič z toho, čo viem o úspechu. Dobrým lekárom sa nemôžem stať nasilu. Tvrdšia práca mi neprinesie šťastie. A k spokojnosti vedie aj iná cesta: taká, ktorú nebude lemovať neustála úzkosť, bezsenné noci a znepokojujúca závislosť od kofeínu.“

Možno sa pýtate – ako a prečo by produktivita bez starostí mala fungovať? Nuž, Ali to vysvetľuje veľmi jednoducho:

Po prvé, dobrý pocit nám dodáva energiu. Väčšina z nás už pocítila energiu, ktorá nie je striktne fyzická alebo biologická, takú, čo nepochádza z cukru alebo zo sacharidov, ale zo zmesi motivácie, sústredenia a inšpirácie. Cítite ju pri práci na obzvlášť náročnej úlohe, alebo keď ste obklopení inšpiratívnymi ľuďmi.

Po druhé, dobrý pocit zmierňuje stres. Barbara Fredricksonová vyvinula okrem teórie rozširovania a budovania aj čosi, čo psychológovia nazývajú „hypotéza odčinenia“. S kolegami sa zaujímala o desiatky rokov výskumu, ktorý ukazoval, že negatívne emócie spôsobujú uvoľňovanie stresových hormónov, ako sú adrenalín a kortizol.

Po tretie, dobrý pocit vám obohacuje život. V roku 2005 tím psychológov preštudoval všetky dostupné výskumy o zložitom vzťahu medzi šťastím a úspechom. Ponorili sa do 225 publikovaných štúdií, ktoré zahŕňali údaje od vyše 275 000 subjektov. Otázka znela: Robí nás úspech šťastnejšími, ako často počúvame, alebo to môže byť naopak?

Výsledok? Výskum priniesol jasné dôkazy, že šťastie zvykneme chápať nesprávne. Jedinci, ktorí často zažívajú pozitívne emócie, nie sú len spoločenskejší, optimistickejší a kreatívnejší, ale sa im aj viac darí. Títo ľudia do svojho prostredia vnášajú nákazlivú energiu, pravdepodobnejšie majú spokojné vzťahy, dostávajú vyšší plat a vo svojej profesii skutočne vynikajú.

„Kniha Produktivita vez starostí vás zbaví pocitu viny a zahanbenia z toho, že nerobíte dosť, a pomôže vám dosiahnuť viac, než ste kedy snívali,“ odkazuje Jay Shetty, autor knihy Rozmýšľaj ako mních.

Foto: Ikar, aliabdaal.com

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.