bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Najlepšie české knihy (19.4.2010)

ceny Magnesia Litera Rozdávali literárne ceny Magnesia Litera

V susednom Česku rozdávali včera večer knižné ceny Magnesia Litera, ktoré sa niesli v duchu červenej knižnice...veľmi vkusnej červenej knižnice. Slávnostným ceremoniálom sprevádzala trošku rozpačito herečka Aňa Geislerová. Magnesia Litera je najprestížnejšie ocenenie v Česku, pri ktorom spájajú svoje sily všetky významné zväzy a inštitúcie, ktoré sa zaoberajú literatúrou: od Akadémie vied ČR, cez Obec prekladateľov, spisovateľov až po Nadáciu Český literárny fond. A kto sú tohtoroční víťazi?
ceny Magnesia Litera Hlavnú cenu a titul Kniha roka získal súbor troch poviedok nazvaný Zmizet z pera autorky Petry Soukupovej. Tak ako vo svojej prvotine, aj tentoraz spracováva autorka tému detí z rozpadajúcich sa rodín. S cenou je spojená aj finančná prémia 200.000 Kč (cca 8000 eur). „Prvý dojem je iba radosť, proste obrovská radosť,“ reagovala na cenu Soukupová. Pri písaní sa vraj snaží mať rituály, väčšinou píše dopoludnia a doma, keď je zapnutá televízia. „Inšpiráciu neviem presne, kde čerpám, pozerám sa po svete a vymýšľam,“ dodala.

Cenu za najlepšiu prózu získal Ivan Matoušek. Hlavnou postavou víťaznej knihy Oslava je starý umierajúci muž, na ktorého osud sa čitateľ pozerá hneď trikrát – prostredníctvom jeho denníkových záznamov, pásmom glos jeho syna a nakoniec symbolicky ladeným komentárom rozprávača.

Najlepšou poéziou sa stala knižka Domek na vinici autorky Violy Fischerovej, ktorá bola nominovaná už niekoľkokrát. Cenu za Objav roka v pražskom Stavovskom divadle získal Jiří Hoppe za knihu Opozice ”68 a cenu čitateľov Knižného klubu si odniesla Kateřina Tučková za Vyhnání Gerty Schnirch. Rozsiahly román rozpráva príbeh mladej Nemky, ktorá sa spolu s malým dieťaťom v máji 1945 musela zúčastniť na známom pochode smrti do Brna-Pohořelíc.
ceny Magnesia Litera
V kategórii kníh pre deti sa porotcom najviac páčila kniha Nazí autorky Ivy Procházkovej. V kategórii literatúra faktu bol najlepším Ivan Klíma. Jeho dielo Moje šílené století rozpráva o osudovej časti jeho detstva, ktoré prežil v koncentračnom tábore v Terezíne, o motivácii vstupu do komunistickej strany, o spoločenskej a kultúrnej situácii v 60. rokoch.

Najlepšou preloženou knihou je román britského prozaika Davida Lodgea Najtichší trest.