bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Lahôdka pre hudbymilovných... (16.2.2011)

Dejiny hudby V. – 19.storočie Krst knihy Dejiny hudby V. – 19.storočie

Hudbu romantizmu poznajú takmer všetci. Veď sú to známe mená ako Liszt, Chopin, Berlioz, Wagner, Strauss, Schubert a ďalší. „Výzvou teda bolo, aby sme priniesli v tomto smere niečo nové, nepoznané, prekvapujúce, aby to chytilo aj odborníkov. A myslím, že sa nám to podarilo tak na 60%,“ tvrdí Naďa Hrčková, editorka knihy Dejiny hudby V. – 19.storočie, ktorá je súčasťou unikátnej série. Knihu včera pokrstili v Slovenskom národnom divadle.
Dejiny hudby V. – 19.storočie Hudobný večer plný romantizmu odštartovala Chopinovým Nokturnom klaviristka Jordana Palovičová. Zožala veľký potlesk a z jej hudby až mrazilo. „Hudba je môj spôsob komunikácie,“ prezrádza Jordana, ktorá získala mnohé domáce i zahraničné ocenenia. Neskôr predviedla s opernou speváčkou Danielou Baňasovou dva kúsky od Čajkovského.

Ku knihe Dejiny hudby V. – 19.storočie je priložené aj CD s typickými ukážkami tvorby najvýznamnejších osobností romantizmu. Grétka pri kolovrátku od Franza Schuberta, Rómeo a Júlia od Berlioza, Chopinov Valčík či Musorgského Pieseň o blche. „Vďaka tomuto CD môže čitateľ okamžite vstúpiť do deja nielen prostredníctvom svojho zraku a porozumením toho, čo číta, ale aj svojím sluchom. A snaží sa tak pochopiť to, čo počúva na základe textu, ktorý číta,“ ocenil hudobnú prílohu knihy krstný otec Ladislav Kiczko, milovník hudby a kolega editorky z Univerzity Komenského.

Kniha je rozdelená na tri časti. Prvá pod názvom Hudba zachytáva formou kroniky a úvah širšie historické súvislosti. Druhá časť s názvom Hudobníci prináša 10 autorských portrétov kľúčových skladateľských osobností doby. Tretia časť pod názvom Hudby zachytáva hlavné hudobné druhy a rozvíjajúce sa národné kultúry. „Táto kniha ukazuje rôzne cesty, ako sa dá rozmýšľať o hudbe a to jej dáva jedinečnú živosť, ktorá zaujme odborníka i úplného laika,“ povedal Vladimír Zvara, ktorý vyučujem dejiny opery, hudby 19. a 20. storočia, ako aj hudobnú estetiku.

„Romantikou sa dnes označuje všeličo, ten termín je zdevastovaný,“ priznáva Naďa Hrčková. „Epocha ako taká však existovala, nemeckí historici ju nazvali epochou romantizmu a iní zároveň písali, že je to 19. storočie. V tej knižke existujú obidve.“ Do knihy sa snažila dať aj rôzne nové informácie. Napríklad portrét Johannesa Brahmsa je podľa nej celkom objavný a isto sa mnohí ľudia začudujú. „Veď Brahms prišiel na to, ako poetizovať hudbu a to je veľmi zaujímavé,“ dodáva editorka, medzinárodne uznávaná odborníčka v oblasti novšej hudobnej historiografie.

Dejiny hudby je 6-zväzková séria, ojedinelá nielen v domácom, ale aj celosvetovom meradle. Prvým dielom je Európsky stredovek, po ňom nasleduje Renesancia (II.), Barok (III.) Klasicizmus (IV.), Hudba 19. storočia (V.) a šiestou sú dve časti Hudby 20. storočia.

Dejiny hudby V. – 19.storočie

Dejiny hudby V. – 19.storočie

Dejiny hudby V. – 19.storočie

Dejiny hudby V. – 19.storočie