bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skZóna nadšenia

Banášov mimoriadne úspešný román vyjde čoskoro aj v Indii

Zóna nadšeniaBratislava 21. augusta 2012 –   Pre veľký čitateľský úspech vychádza román Zóna nadšenia na Slovensku v druhom, upravenom vydaní. Zóna nadšenia získala v čitateľskej ankete Knižnej revue ocenenie Kniha roka 2008 a s  nemeckým prekladom (Jubelzone, 2012) sa stal autor finalistom nemeckej literárnej Ceny Johanna Gottfrieda Seumeho. Okrem nemčiny román preložili do češtiny a poľštiny, pripravuje sa preklad do  hindštiny a  ukrajinčiny.

 

Dramatický príbeh priateľstva a lásky (1968 – 2008).

Píše sa rok 1968. Hlavný hrdina, 22-ročný študent Jozef, sa v júli zaľúbi v Kyjeve do Ukrajinky Alexandry a v auguste sa vo Vysokých Tatrách zoznámi s nemeckým študentom Thomasom, ktorý sa v osudnú noc z 20. na 21. augusta vracia späť do Nemecka. V tú istú noc prichádza do Československa cez východnú hranicu Alexandra ako príslušníčka sovietskej okupačnej armády. Z lásky k Jozefovi chce dobrovoľne pomôcť Čechom a Slovákom v boji s údajnou kontrarevolúciou. Okupácia preruší priateľstvo a lásku mladých ľudí, no spôsob, akým sa v nasledujúcich tridsiatich siedmich rokoch prepletú osudy hlavných protagonistov, vyráža dych.

„Banáš je v tomto románe neuveriteľne odvážny a úprimný. Jeho osobná čestnosť mi pripomína texty Ivana Klímu. Zatiaľ čo Klíma bol disident, Banáš bol diplomat vo východnom Nemecku. Jeho opisy politického tlaku na ľudí vo vyšších pozíciách sú nezabudnuteľné.“ Josette Baer, Zürich, docentka politických teórií na ZU

 

„Zóna nadšenia je bez preháňania tou knihou, na ktorú československá spoločnosť čakala dvadsať rokov. My Česi, sa môžeme hanbiť, že nikto z českých spisovateľov nenašiel dosť cti a odvahy napísať ju – musel to urobiť Slovák. V tomto románe sa ukrýva poklad.“ Tomáš Fojtík, Praha, literárny kritik

 

Banášov román Zóna nadšenia sa dostal aj za hranice Slovenska.  Po prekladoch do češtiny a poľštiny vychádza 27.  novembra t. r. v Indii v hindštine a vo februári 2013 zasa na Ukrajine.

 

Jozef Banáš (1948) vyštudoval Vysokú školu ekonomickú v Bratislave, bol diplomatom a politikom. Napísal tri divadelné komédie, desiatky komentárov, glos a fejtónov, štyri televízne scenáre a scenár k celovečernému filmu Začiatok sezóny, ktorý získal druhú cenu na filmovom festivale v Santaréme v Portugalsku. Vyšlo mu deväť kníh, ktoré sa ihneď zaradili medzi bestsellery. Vo vydavateľstve Ikar mu doteraz vyšli tituly: Zastavte Dubčeka (2009), Kód 9 (2010), Idioti v politike (2010, 2. vyd.), Sezóna potkanov (2011) a Posledná nevera (2012), Zóna nadšenia (2012, 2. vyd.) Jozef Banáš momentálne pracuje na ďalšom románe Kód 1.

ZÓNA NADŠENIA, 2. vyd.  vychádza na 440 stranách. Maloobchodná cena 10,90 €.

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.