bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Eknihy na Bux.skMatthew Quick : TERAPIA LÁSKOU

„Krehká, citlivá, zábavná a pravdivá – taká je Terapia láskou“. Justin Cronin

Terapia láskouBratislava 12. februára  2013  –  Režisér David O. Russell nakrútil podľa  Quickovho  pôvabného románu film, v ktorom hlavné úlohy hrajú Robert De Niro, Bradley Cooper a Jennifer Lawrenceová. Film bol nominovaný na Zlatý glóbus a má tiež osem nominácií na Oscara. V kinách od 14. februára 2013.

V živote nevychádza všetko vždy podľa plánu. Pat Peoples stratil všetko – dom, zamestnanie aj manželku. Po dlhom čase strávenom v psychiatrickom ústave teraz žije v rodičovskom dome, ale je pevne rozhodnutý znovu získať naspäť všetko, predovšetkým svoju manželku Nikki, a verí, že sa mu to podarí, hoci má súdne zakázané čo i len sa k nej priblížiť. Pat má zvláštnu teóriu: jeho život je film, ktorý režíruje Boh. A on má zvláštne poslanie – byť fyzicky zdatný a citovo vyspelý. Ak svoje poslanie splní, Boh mu vráti Nikky a postará sa, aby sa  film jeho života skončil happyendom.

Na večeri u svojho priateľa Ronnieho sa Pat zoznámi s Ronnieho švagrinou Tiffany, ktorá nedávno ovdovela. Vznikne medzi nimi zvláštny vzťah a Tiffany sa po čase ponúkne, že mu sprostredkuje kontakt s Nikki. A tak Pat, v nádeji, že sa čoskoro stretne s manželkou, vytrvalo cvičí v domácej posilňovni, aby sa Nikki páčil, keď sa konečne stretnú. Nevyjde to však celkom podľa jeho predstáv, ale v konečnom dôsledku je dôležité hlavne to, že pochopil, čo je šťastie.

Matthew Quick (alias Q) je autor románu Terapia láskou (pôvodný názov Silver linings Play Book) a troch románov pre mladých dospelých. Terapia láskou  označená v recenzii The New York Times za "krásnu a mimoriadne kvalitnú knihu", je už preložená do viacerých jazykov. Získala čestné uznanie Hemigwayovej nadácie, ktorá odmeňuje literárne debuty amerických autorov.

Z anglického originálu Silver Linings Playbook (Doubleday, a division of Random

House, Inc., New York 2003) preložil Andrej Chovan.

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.