bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skMILLENNIUM - Najpredávanejšie kriminálne romány na svete

Obálka titulu Vzdušný zámok, ktorý vybuchol Časť tretia – Vzdušný zámok, ktorý vybuchol

Bratislava 5. mája 2009Knihy trilógie Millennium sú momentálne najpredávanejšími kriminálnymi románmi na svete. Doposiaľ bolo predaných viac než desať miliónov kópií. Millennium púta pozornosť čitateľa od prvej strany a nesklame ho ani tretí diel. Témou prvého románu bolo týranie žien a zločiny páchané pod rúškom ideológií, osou druhej časti je obchod so ženami. V záverečnej časti dominuje téma tajnej polície.
Kým prvú knihu Muži, ktorí nenávidia ženy možno čítať samostatne, tretia s názvom Vzdušný zámok, ktorý vybuchol, je priamym pokračovaním druhej časti Dievča, ktoré sa hralo s ohňom. Hlavnú hrdinku Lisbeth Salanderovú po vyrovnávaní účtov dcéry s otcom, bývalým ruským agentom Alexandrom Zalačekom, privážajú do nemocnice s guľkou v hlave. Záchranou jej života sa však začína boj, v ktorom ide o všetko. Jej súperom je tajná organizácia švédskej bezpečnostnej služby. Autor sa v nej nevzdáva snahy kritizovať všetky hnutia, ktoré obmedzujú ľudskú slobodu a integritu.

Prekladateľ trilógie Jozef Zelizňák o Millenniu hovorí: „Larsson píše moderne. Z riadkov jeho románov cítiť, že je pôvodom novinár, neutápa sa v ťažkých opisoch prostredia, a píše takpovediac k veci. Jeho témy nie sú odtrhnuté od reality – týranie žien, neonacizmus, obchod so ženami či cirkevné šialenstvo sú súčasťou našej spoločnosti, no Larsson o nich píše tak, že aj čitateľ hľadajúci len oddych a napínavý román, si nepripadá moralizovaný a knihy ho upútajú. Nie náhodou sa v deväťmiliónovom Švédsku predali viac než dva milióny Larssonových kníh a dlhé týždne boli na prvých priečkach rebríčkov najpredávanejších kníh aj vo Francúzsku, Taliansku, Nórsku či Dánsku.

Autor trilógie Stieg Larsson (1954–2004) pracoval dvadsať rokov ako grafický editor vo švédskej spravodajskej agentúre. Od roku 1999 pôsobil ako novinár a šéfredaktor časopisu Expo. Patril k popredným svetovým odborníkom na antidemokratické, pravicovo-extrémistické a nacistické hnutia. Zomrel v roku 2004, krátko po tom, čo odovzdal švédskemu vydavateľovi rukopisy trilógie Millennium.

Vzdušný zámok, ktorý vybuchol vychádza na 512 stranách, maloobchodná cena 16,90 € (509 Sk).
Slovenský preklad Jozef Zelizňák.