bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Eknihy na Bux.skAkú cenu musíme platiť za svoje sny?!

Celebrity, kamery, honosné párty, červený koberec. Prepych a lesk. Paulo Coelho prichádza s novinkou, v ktorej odkrýva to, čo je skryté pod fasádou tejto „hviezdnej“ pozlátky. Svoj dvanásty román, ktorý sa odohráva počas 24 hodín na filmovom festivale v Cannes, poňal ako panorámu súčasného sveta , ktorý je založený na svete hviezdičiek, falošnom pozlátku a zdaní, že toto je ten reálny život. Svet prepychu a lesku.

Víťaz je sám Paulo Coelho: Víťaz je sám

Román „ Víťaz je sám“ je písaný formou thrilleru, no sám Coelho tvrdí: „ Toto nie je thriller, ale nekompromisný obraz sveta, v ktorom žijeme!“ Nebezpečný ruský podnikateľ Igor vraždí na filmovom festivale v Cannes, aby dostal späť svoju exmanželku Ewu. Tá ho opustila a vydala sa za iného, no Igor sa s tým nezmieril a jeho zlosť už zanechala za sebou päť mŕtvol. Igor verí, že správna pohnútka akou je znovuzískanie milovanej ženy, dáva právo zabíjať. Paulo Coelho sám píše, že často sa venuje tomu, aké je dôležité platiť za svoje sny. „ Ale do akej miery naše sny manipulovať,“ pýta sa.

Do zápletky vstupujú celebrity, producenti, režiséri. Coelho nádherne vkladá do výkladu rôzne postavičky, filmové hviezdičky, modelky, biznismenov. Poukazuje na naivitu a hlavne manipuláciu. Nič na tomto filmovom sviatku nie je také úžasné ako sa zdá. Každý hrá iba za seba.

Je to kritický pohľad na modernú spoločnosť, ktorej dominuje pop kultúra. Uprednostňujeme slávu, moc a peniaze. Mnohí pritom veria, že toto sú jediné hodnoty, za ktorými sa oplatí ísť a neuvedomujú si, že skutoční, zákulisní manipulátori zostávajú anonymní.Títo manipulátori vedia, že moc je najúčinnejšia, keď ju nik nevidí – až kým nie je neskoro a my už nevieme, ako von z pasce,“ píše Coelho. A jeho kniha Víťaz je sám je o pasci.

Po celom príbehu sú roztrúsené postrehy z filmového priemyslu, posadnutosť celebritami, pikantérie o slávnych (napr. o nevydarenom detstve Coco Chanel, ktorá prešla posteľami mnohých milencov, kým sa dostala na výslnie). Nechýbajú úvahy o sláve, móde, peniazoch. Paulo Coelho sa veľmi šikovne vo svojej tvorbe presunul do súčasnosti, no pritom si zachoval všetko, čo ho urobilo svetovým fenoménom. Zostávajú charakteristické filozofické vyhliadky na život a osud, svedectvo o kríze hodnôt, a zároveň napätie až do poslednej stránky. Sám Coelho o knihe povedal, že je to forma detektívky, násilie však využíva na to, aby vystihol svet celebrít.

Mib