bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Eknihy na Bux.skHappyend sa nekoná

Paul Coelho je populárny autor strednoprúdovej tarotovej mystiky, ktorá sa vydáva za beletriu. Jeho nová kniha však z "coelhovskej" šablóny vybočuje. Niekoľko príbehov spája jeden deň a jedno miesto, festival v Cannes, kde pár ľudí zomrie a nádeje sa rozplývajú v baroch francúzskych hotelov.

Víťaz je sám Paul Coelho: Víťaz je vždy sám. Ikar 2009. Preložila: Jana Marcelliová


Ruský majiteľ prosperujúcej firmy, nádejná filmová hviezda, modelka či módny návrhár sú postavy, cez ktoré sa Coelho snaží kritizovať globálne pokrytectvo a vyprázdnenosť zmýšľania členov svetovej supertriedy. Ale tam, kde by mohol namiešať výborný triler, ostal verný svojmu povrchnému a patetickému volaniu po hodnotách, láske a dýchacích cvičeniach.

To by nebol až taký problém, Coelha napokon čítajú ľudia, ktorí práve takúto literatúru kdesi medzi receptmi na ľahký taliansky obed a návodmi na asertívny a pracovný úspech potrebujú. Skutočným problémom je, že postavám neveríte, neveríte prepletencu jednotlivých mikropríbehov a neveríte ani autorovmu hromženiu proti konzumu a šoubiznisu. Ale aspoň sa nekoná happyend.

Zdroj: (SME; 08/06/2009; s.: 15; Tomáš Prokopčák ; Zaradenie: Kultúra)