bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skBuď si sviňa alebo nula, nič medzi tým!

Ak chcete na Slovensku urobiť pre ľudí aspoň niečo, musíte byť skorumpovaný. Poctivému nikto nič neodklepne – štátne granty, eurofondy, nič. Proste, jednou rukou vám niekto čosi odklepne, druhú už naťahuje za províziou... Tiež z princípu neverte najmä tým, ktorí nahlas hovoria o morálke. Bývajú to najväčší hajzli... A nezabudnite, že každý prejav vďaky, uznania, priateľstva alebo rešpektu môže byť podvodom v podvode; ťahom v ešte väčšom ťahu klamlivej a nebezpečnej hry, akú ľudia neustále hrajú. Lesť a úskok, tie sa rátajú!

V tieni mafie

Nemohol som začať inak, ako parafrázovaním niektorých viet z novinky V tieni mafie od Jozefa Kariku. Je len pár dní na našich pultoch a autor sám tvrdí – „ Úspech bude, keď prežijem!“ Po prečítaní knihy chápem, prečo to hovorí. Nemilosrdne a tvrdo totiž nastavuje zrkadlo našej spoločnosti. Áno, mafia je v skutočnosti všade a ovláda obchod, drogy, prevádzačstvo, prostitúciu, eurofondy, štátne zákazky, machinácie s nehnuteľnosťami...

Kniha nie je iba ďalším príbehom o mafiánoch, ale skutočným románom, aký na slovenskom trhu chýbal. Žiadny priemerný príbeh, ale poctivý, dobre čitateľný, ktorý zamrazí, šokuje, no knihu nechcete odložiť, kým ju nedočítate. Vyčítať sa jej dá možno nanajvýš mierne zdĺhavý úvod, v ktorom opisuje detstvo troch hlavných hrdinov – intelektuála Michal, typického bitkára Vojtecha a sexi Denisu, ktorá vyvolá iskrenie v tomto trojuholníku. Chápem však autora - na opise chcel pravdepodobne ukázať, že mafiánom sa človek nerodí a ako výrazne nás formujú zlomové momenty života (veď napríklad Michal pomáhal deťom z decáku, snažil sa byť pri skúškach na škole férový a poctivý...no zopár tvrdých životných úderov nahlodá každé presvedčenie).

Týmito pár desiatkami strán sa však oplatí prelúskať, pretože potom sa rozkrúti kolotoč, z ktorého nejednému slabšiemu žalúdku príde zle. Najmä pri opisoch nakrúcania porna či brutálnom dobití mafiána svojimi kolegami a priateľmi... Sledujeme ako Denisa odchádza do Londýna, kde ju po čase vtiahne nemilosrdný stroj pornografického priemyslu a doslova ju rozdrví. Čítame o Michalovi, ambicióznom a vzdelanom mladíkovi, ktorý sa postupne – pod tlakom okolia – mení na prefíkaného stratéga a v skorumpovanej spoločnosti sa zrazu pohybuje ako ryba vo vode. Karika drsné scénky opisuje mimoriadne plasticky, pútavo a vy hltáte jeden riadok za druhým. Dlho sa mi nestalo pri slovenskom autorovi, aby som tak žral príbeh! Autor skvele zachytil celú škálu pocitov: bezradnosť, odpor, nechuť, nenávisť, poníženie, šok...

Autor používa množstvo vulgarizmov, nadávok, no tie nepôsobia nadbytočne – takýto jazyk výborne vystihuje atmosféru románu. Cítiť z neho zrelého autora (napísal už zopár kníh a teraz ľutujem, že toto je prvá, ktorú som od neho prečítal) a človeka, ktorý rád vŕta a provokuje. Držím palce, aby nezostalo iba pri úspechu „prežitia“, ale aby sa po knihe zaprášilo, pretože si to určite zaslúži!

Prečítajte si ukážky z knihy „ V tieni mafie“.

Mib