bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skTemný svet lobingu

John Grisham: Odvolanie. Politika bola vždy špinavá hra a platí to aj o súdnictve. Z knižnej novinky majstra právnických thrillerov Johna Grishama cítiť, ako ho štve, že veľké peniaze špinia práve súdnictvo, ktoré často priamo rozhoduje o osudoch bežných ľudí. Ľudí, ktorí nemajú financie na dlhé súdne procesy. Ktorým veľké korporácie vzali zdravie, príbuzných, živiteľa rodiny a ktorým potom opäť veľké korporácie – pretože majú peniaze – zmanipulujú verdikt na súde. Grisham majstrovsky opisuje volebnú kampaň plnú ohovárania, pokrytectva a podvodov. Jednoducho, ponúka reálny obraz dnešnej politickej scény.

Obálka titulu OdvolanieKniha „ Odvolanie“ sa začína netradične – priamo verdiktom, ktorý spôsobí šok, mediálne haló, dostane sa na stránky celoštátnych denníkov. Továreň na výrobu chemikálií, ktorú obvinili z nelegálnej skládky toxického odpadu a znečistenia zdroja pitnej vody, musí zaplatiť doteraz nevídané odškodné vyše 40 miliónov dolárov. Spoločnosť Krane Chemical sa odvolá na najvyšší súd, pozostávajúci z deviatich sudcov, ktorí majú rozhodnúť. Prípadné hlasovanie by bolo v ich neprospech 5:4. Je tu teda otázka - nedá sa jeden z nich nahradiť, skôr ako súd vydá konečné rozhodnutie? Ponuka nenechá na seba dlho čakať: ak chcete zmeniť verdikt, máme človeka, ktorý to dokáže...

John Grisham opäť vynikajúco vykresľuje charaktery, osudy ľudí, ich konanie, beznádej, povýšeneckosť. Rozohráva temný svet manipulátorov a popisuje ako sa začína lov na prominentného právnika, z ktorého sa manipuláciou stane sudca Najvyššieho súdu. Samozrejme taký, ktorý bude rozhodovať v prospech Krane Chemical a pritom o tom ani nebude vedieť.

Je to zaujímavá ukážka propagandistických metód, manipulácia s verejnou mienkou. Stále platí, že najjednoduchšie je vybrať iba negatíva, poukázať na podvodníka a ľudia ostatné „domyslia“. Málokto si dá námahu zisťovať, či sú len negatíva, ľudia tomu jednoducho málo rozumejú, nemajú čas preverovať a veria pseudoorganizáciám, ktoré vystupujú seriózne a „nezaujato“. Používajú sa cynické a brilantné ťahy, premyslené stratégie, skresľovanie a vynechávanie faktov. Údery pod pás, špinavé a nefér útoky. Nasadia sa netradičné figúrky, aby odpútali pozornosť. A prirodzene, vo výhode je ten, kto má peniaze!

Záhadná firma skupuje miesta na najvyšších súdoch po celej Amerike, aby mohla následne ovplyvňovať verdikty vo svoj prospech. Čitateľ sa dostáva do rozporu, komu fandiť. Súčasná sudkyňa Najvyššieho súdu je spravodlivá, zásadová, inteligentná. Ale aj kandidát Fisk je dobrý právnik, poctivý, správny chlap, ktorý sa však nechá prevalcovať manipulátorskou mašinériou. Komu držať palce? Kto zvíťazí vo voľbách?

Vynikajúci thriller, ktorý udrží v napätí do poslednej stránky a nabáda k zamysleniu. Faktom však zostáva motto hlavného manipulátora knihy „ Odvolanie“ : „Dôležité je nenechať sa obmedzovať pravdou. Ísť za svojím cieľom a postarať sa, aby vás neprichytili pri klamstve.“ Potom dosiahnete všetko. A morálka, etika, férovosť nie sú v tomto prípade veľmi dôležité...

mib