bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skZuzana Široká – Jabloňové lásky

Autorke Zuzane Širokej, ktorá vydala už tri knihy podobne poetických názvov - Šťastie na mňa spadlo z neba, Tiene bieleho orgovánu, Polámané krídla - vyšla v poradí už štvrtá kniha pod názvom Jabloňové lásky. Jej diela sa na pultoch objavujú hneď vedľa tých prvoplánových, sentimentálne romantických. Autorka sa od nich svojou tvorbou však odlišuje, aj keď názov či obálka by mohli avizovať práve ich priľnavosť k spomínanému typu literatúry.

Zuzana Široká o románe napísala: „Jabloňové lásky je silný príbeh – horko-sladký a dojímavý, plný drám a smútku, ale aj nádejí na novú jar. Presvedčí vás o tom, že nech už sa v okolitom svete deje čokoľvek, kým v starom sade kvitnú a rodia jablone, majú ženy nádej. Budem rada, ak si ho prečítate a podelíte sa so mnou s vašim vlastným jabloňovým príbehom. Pokojne môže byť aj trochu sladký a nostalgický, ja mám také rada.“
Príbeh postupne odokrýva osudy jednotlivých žien jabloňového sadu a po kúskoch tak dotvára mozaiku šiestich generácií ženských postáv a ich životov: Terezy, Kláry, Maríny, Angeliky, Daniely a Simony. Ich osudy sa prelínajú knihou v samostatných kapitolách, ktoré do seba zapadajú a vytvárajú tak obraz života žien z jedného rodu žijúcich v starej papierni obklopenej jabloňových sadom. Napriek tomu, že autorka využíva prelínanie životov jednotlivých postáv a taktiež časov, je kniha napísaná zrozumiteľne. Hlavnej postave Simone sa v priebehu pár dní zrúti celý svet v hlavnom meste ako domček z karát. Príde o matku, o prácu i dlhoročného milenca. Nezostáva jej nič iné len zbaliť svoj život do kufra a vrátiť sa na miesto, kde vyrastala ona, jej matka, starká i prababičky, a nájsť tak svoje korene a taktiež vhodné miesto pre svoje dieťa, ktoré nosí pod srdcom. V denníkoch žien z jabloňového sadu nájde nielen zábavné krátenie voľného času, ale pomocou spoznávania minulosti svojich predkov spozná aj samu seba. Dojímavé osudy týchto silných protagonistiek čitateľa nenechajú chladnými.
Autorka píše zaujímavým, sviežim, ľahkým štýlom. Dej príbehu je pútavý a téma originálna. Postavy na stránkach knihy ožívajú a čitateľa vtiahnu do svojich osudov. Ženy sú zobrazené ako silné a múdre bytosti, ktoré sa za žiadnych okolností nepoddávajú osudu, ale dokážu čeliť všetkým jeho prekážkam a nástrahám. Dokážu sa smiať, ľúbiť, ale vysporiadať sa aj so smútkom, trápeniami a ťažkosťami, ktoré im život nadelí. Každá má svoju jabloň, svoju odrodu, s ktorou je istým spôsobom spojená. Svoj názov kniha nenesie len tak náhodou, jablká sú prítomné v celom príbehu.
„Podkladom pre túto knihu boli staré denníky, dedkove záhradkárske zápisky, dedinská kronika, mená požičané zo starých náhrobných kameňov. Postavy sú síce vymyslené, no je dosť možné, že v nich nájdete samé seba, svoje mamy či staré mamy. Svoje záhrady.“ Takto približuje svoju knižnú novinku spisovateľka Zuzana Široká. „Každá žena je síce navonok iná, ale vnútri nesú všetky jablone (ženy) rovnaké posolstvo: semienka lásky, starostlivosti a nehy.“ Aj preto dala knihe podtitul O mágii jabloňových sadov, o papierových snoch a láske klíčiacej v srdciach generácií silných a múdrych žien.
Chuť sladkých jabĺk je podčiarknutá aj receptom šťavnatého jablkového koláča na poslednej strane knihy, ktorý sa ideálne podáva s čajom, kávou a s láskou.

Naše hodnotenie

Kniha Jabloňové lásky prostredníctvom denníkových zápiskov ponúka pohľad do osudov žien z jabloňového sadu, zobrazila ich radosti, starosti, trápenia... Autorka ponúkla pohľad do psychiky postáv. Kniha je písaná pútavým, sviežim štýlom, od ktorej je ťažké odtrhnúť sa.

Recenzovala: Radka Uškertová
https://www.booksite.sk/recenzie/slovenska-literatura/1061-zuzana-siroka-jablonove-lasky

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.