bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skStoročný starček

Kto z nás by nechcel oslavovať sté narodeniny  pri plnom vedomí, duševne svieži, s výnimočne dobrým trávením a relatívne pohyblivý.... Asi sa to mnohým nepodarí, ale dôležité je, že sa to podarilo hrdinovi knihy "Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol".

Allan Karlsson v domove dôchodcov pristúpi k oknu, jednoducho prekročí !!! parapet  a v záhone sirôtok popremýšľa o storočnej narodeninovej oslave, ktorá ho za hodinu čaká. Ale keďže „Allan Karlsson nikdy dlho o veciach nemudroval" poberie sa pekne aj v papučiach na najbližšiu autobusovú stanicu a nenápadným spôsobom zmizne.

Neskôr vysvitne, že s ním zmizol i kufor so zaujímavým obsahom a dve mrtvoly, ktoré záhadne znovu ožili a  umreli ešte raz niekde na opačnom konci sveta.  V hlavnej línii príbehu sa ešte zjaví slonica, nenapraviteľný zlodej, večný študent a veľmi nebezpečný zločinecký gang. A to je len súčasnosť.

Allanova minulosť, ktorá pomaly z príbehu nádherne košatým spôsobom prebubláva na povrch a vysvetľuje mnohé z jeho povahy, zahŕňa stretnutia s významnými osobnosťami dvadsiateho storočia. Od generalissima Franka, cez prezidenta Harryho Trumana až po Mao Ce tunga a mladého vodcu Kim Ir Sena.  Čitateľov poteší skvele vyfabulovaná konštrukcia nezmyselných, no vcelku pravdepodobných životných peripetií Allana Karlssona.

Autor tohto vtipného diela - Jonas Jonasson - síce v rozhovoroch s novinármi priznáva inšpiráciu Haškovým Švejkom ale mne osobne sa páči viac príbuznosť s Járom Cimrmanom. Veď Allan predsa vymyslel atómovú bombu a Jonas Jonasson to dokázal vo svojej knižke perfektne logicky zdôvodniť a verne popísať. Mystifikácia hodná najlepších cimrmanológov.

Z desiatich strán doporučujem všetkých desať!

Recenzoval: Andrea Ostrihoňová
ostrihonova.blog.sme.sk

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.