bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skRozprávková recenzia

Rozprávková kniha Jozefa Pavloviča Pes Celebes a mačka Kamčatka je určená pre deti od 4 rokov, preto som sa na chvíľu pretransformoval do svojej dávno minulej podoby 5 ročného dieťaťa. Lebo až vtedy (už vtedy) som sa naučil čítať.

Rozprávky však nie sú úrčené len pre čítajúce deti, ale aj pre rodičov, ktorí sa už dávno naučili čítať aj onakvejšie knihy.

Jednu z rozprávok tejto knižky som s úspechom prečítal našej pravnučke (1,5 roka) a knihu som dal zhodnotiť aj susedovi, 2,5 ročnému Martinovi.

Čítať ešte nevie, ale ilustrácie Stanislava  Lajdu sa mu zapáčili na prvý pohľad. 

Dianka si nedala vziať svoju prvú knihu rozprávok ani pri raňajkách.

Dianka si nedala vziať svoju prvú knihu rozprávok ani pri raňajkách. 

Martinko sa tváril, že číta, ale to iba hľadal obrázky.

 Martinko sa tváril, že číta, ale to iba hľadal obrázky.

A je to! Zaujal ho detektív ako Sherlock Holmes.

 A je to! Zaujal ho detektív v Holmesovskej čiapke.

Takúto knihu by som chcel aj ja!

Takúto knihu by som chcel aj ja!

Ako dospelý čitateľ musím povedať, že napriek veku ma moderné rozprávky Jozefa Pavloviča zaujali. Všimol som si najmä, ako šikovne zakomponoval do rozprávok modernú technológiu internetu a dokonca aj SMS-ky. Aj vďaka tomu je jeho štýl rozprávkovo ľahký, aktuálny a "čitateľný". 

V knihe je  14 rozprávok, v ktorých hrajú hlavnú úlohu dvaja kuchárski majstri - pes Celebes a mačka Kamčatka. Dalo by sa povedať, že je to tak trochu aj kuchárska kniha receptov, lebo je v nej rozprávka o tom, ako varili, piekli a smažili rôzne známe dobroty.

Rozprávka o špenáte bola pre mňa osobitne aktuálna, lebo keď som ju čítal, práve sme dojedali, už tretí deň, špenátový prívarok. Raz s volským okom, potom s párkom a ešte raz s párkom. Plný železa zo špenátu som sa s radosťou vrhol na rozprávku o viedenských rezňoch.

Viedenské rezne mám rád, lebo sú také univerzálne a skoro všade ich vedia urobiť. Isteže, tie originálne z teľacieho mäsa vám urobia len na niektorých miestach vo Viedni, ale aj tie falošné bravčové sú dobré aj keď niekedy sú tak vyklepané, že cez ne dovidieť až do ďalekej Viedne.

Fučka a granadír sú oslavou zemiakových jedál aj keď, mimo rozprávok, obvykle zapĺňajú medzery vo fantázii pri tvorbe jedálnych lístkov. Ešte treba spomenúť fakt, že pes Celebes, ani mačka Kamčatka nie sú vegetariáni. Skúsili aj poľovačku na diviaka, ale poľovačka sa im nevydarila, tak nakúpili mäso u obyčajného mäsiara. Radi hostia svojich návštevníkov, veď inak by neboli slávni kuchári. Raz sa u nich ušiel viedenský rezeň aj priateľskému medveďovi.

Ako som už spomenul, Ilustrácie v knihe zaujali aj moje testovacie deti a ani sa im nečudujem, lebo sú tak detsky príťažlivé. Dávno uplynul môj čas rozprávok, ale táto kniha ma tam na zopár príjemných chvíľ vrátila, aj vďaka našim malým, ktorí do čítania vlastných rozprávkových kníh ešte len dorastajú.

Recenzoval: Jozef Javurek
http://jozefjavurek.blog.sme.sk

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.