bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skRECENZIA: Eleanor a Park Rowellová Rainbow

Eleanor & Park je jedna z kníh, ktoré som skromne zaradila do žánru " neidentifikovateľné, čudné ale perfektné ".

Do školského autobusu práve nastupuje čudné dievča s červenými vlasmi, s ešte čudnejším oblečením. Je tu nová a všetkým je úplne jasné, že sa stane jednou zo školských outsiderov. Školský autobus je takmer plný a v tom / nečakane z oboch strán /, ju jeden jediný chlapec pustí sadnúť si na miesto vedľa neho.
Eleanor sa práve presťahovala do Omahy v Nebraske, so svojou matkou, štyrmi súrodencami a nevlastným otcom. Malý byt, málo peňazí a otčim, ktorého by najradšej vymazala.
Park je spolovice aziat. Jeho rodina je ako väčšina ostatných, ale on sa snaží splynúť s davom. Nechce na seba upozorňovať a chýba mu sebadôvera.
Eleanor & Park sú obaja čudní a možno to z ich vzťahu, spraví prvú lásku.

Hneď spočiatku ma kniha zaujala tým, že je umiestnená do roku 1986. Bolo zvláštne vrátiť sa k platniam a volkmenu s páskami, s hudbou, ktorú si po prečítaní určite pustite. Áno aj ja som tak vyrastala, takže bolo miestami príjemné rozpamätať si na čas bez mobilov a internetu. Okrem toho sú v knihe spomenuté songy, ktoré sú a koniec koncov budú stále top. Spomeutí napr. The Cure, The Smiths, U2, ešte aj Beatles a mnoho ďalších....playlists si vypočujete tu .
Príbeh je písaný z dvoch pohľadov, takže má čitateľ výbornú možnosť vidieť jednu situáciu z oboch pohľadov skoro súčasne. Je to dobrý krok od autorky, ktorá cielene ukazuje čitateľovi, ako sa Eleanor a Park cítia a nad čím uvažujú.

Jeden z plusov tohto príbehu je práve tá divnosť postáv. Eleonor má vtipné pripomienky ku všetkému, ale málo kto ju pochopí. Je jedinečná zvonku ale aj zvnútra. Nie je ako bežné decko, čo sa fláka po škole a preto každého upúta. Snaží sa vyzerať navonok silná, aby zakryla strach z okolia. Park sa zasa snaží splynúť s davom. Miluje komiksy, rád počúva hudbu a cvičí taekwondo. On si však neverí a stále na sebe hľadá chyby. Preto radšej sedí sám a preto aj vyzerá placho. Úplné odlišnosti a čudesnosti postáv, urobili knihu výnimočnou. V každej knihe je nejaká postava, ktorá sa od iných nejak odlišuje a tým sa čitateľovi v hlave zafixuje. Tu boli také dve a boli naozaj jedinečné. Vedľajšie postavy boli dobre vykreslené a dostatočne dej doťahovali, pritom však zbytočne nezavadzali.

"Môžeš si ho požičať," povedal ticho. " Vypočuj si aj zvyšok kazety."
"Nechcem ti ho pokaziť," odvetila.
"Nepokazíš ho."
"Nechcem ti minúť batérie."
"Na batérie kašlem."
Hádam prvý raz mu pozrela rovno do očí. Vlasy mala ešte šialenejšie ako ráno- skôr kučeravé ako vlnité, akoby sa jej robilo obrovské červené afro. Pohľad mala chladný a smrteľne vážny. Hodilo by sa naň ktorékoľvek klišé, aké ste kedy počuli o Clintovi Eastwoodovi.
"Aha," povedala. "Kašleš na ne."
"Sú to len batérie."
Vybrala ich z volkmena spolu s kazetou, podala mu ho a vystúpila, ani sa neobzrela.
Čudáčka.


Páčilo sa mi, ako v príbehu vykreslila lásku. Žiadne zaľúbenie na prvý pohľad, ale láska ktorá prichádzala postupne. Spočiatku len letmé pohľady a vzájomné doťahovanie sa a až po dlhšej dobe prvý dotyk, či prvá pusa a nakoniec prvá láska. Kniha neopisuje len lásku. Je tam zahrnutá aj šikana, týranie či rasizmus. nie je to však násilné. Proste to v príbehu prebieha ako súčasť oboch hlavných postáv. Strpčuje im to život, ale bez týchto krutostí by ten príbeh nemal ten jedinečnú gradáciu deja. Bez týchto problémov, by to už bola úplne iná kniha. Musím vyzvihnúť aj to, ako Rowellová jemne opisovala vzťah z hľadiska porozumenia. Jednoducho si nemuseli rozprávať o tom, kto má aké problémy a čo koho trápi, ale nejako sa Eleanor a Park vedeli pochopiť aj medzi riadky. Vedeli sa navzájom doplňovať, nič si nemuseli vysvetľovať, stačil pohľad a vedeli čo sa deje.

Držať Eleanor za ruku bolo ako mať v dlani motýľa. Alebo tlčúce srdce. Čosi dokonalé a dokonale živé.

A presne na tom zakladala autorka pri záverečnom vyvrcholení. Bolo to také skutočné, dojímavé a jemné. Keď som začala písať túto recenziu, spýtala som sa na dosť dôležitú otázku : " Ako sa píše recenzia na knihu, ktorá Vám zobrala všetky slová z úst? " Takto sa teraz cítim a viem, že ak zoberiem tú knihu do rúk znova, znova sa tak cítiť budem.

Eleanor & Park je jedna nádherná kniha. Je to jednoduchý príbeh a tou svojou jednoduchosťou a plachosťou o dvoch úplne odlišných svetoch, je vhodná nielen pre mladých. O tom, že láska nepríde len tak hala-bala, ale tvorí sa postupne. Že ľudia sú plní predsudkov a je to strašne nefér.

Recenzoval: Luce
http://lucindinblog-luce.blogspot.sk/2014/11/recenzia-eleanor-park-rowellova-rainbow.html

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.