bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skPaulo Coelho - Cudzoložstvo

Paulo Coelho je spisovateľom, ktorého diela si buď obľúbite, alebo ich zavrhnete. Už od stredoškolských čias sú Coelhove knihy môjmu srdce veľmi blízke. Oslovujú ma, nútia ma zamyslieť sa, a preto s napätím čakám na ďalšie jeho diela v slovenskom jazyku.

Detail tovaru Cudzoložstvo
Vaša cena: 7,90 € Kúpiť

Cudzoložstvo je najnovším prírastkom do mojej zbierky. Je vyrozprávaná - netradične - z pohľadu ženskej hlavnej hrdinky, Lindy, ktorá má v živote všetko, čo si žena môže priať. Pokojné rodinné zázemie, dobrú prácu, skvelého manžela i deti. Avšak Linda napriek tomu nie je spokojná. Vyzerá to dokonca tak, že ak teda nemá žiadne problémy, tak si nejaké vymyslí. Linda je totiž frustrovaná z toho, že každý ďalší deň v jej živote bude rovnaký, má panický strach zo stereotypu. A namiesto toho, aby tieto svoje problémy riešila s rodinou, utieka sa radšej k nevere.

Klamala by som, keby som tvrdila, že Lindu chápem. Neviem totiž, ako taká depresia zo stereotypu vyzerá ani čo pri nej človek cíti. Lindine myšlienky sú síce dosť jasné, ale pokiaľ to človek nezažije na vlastnej koži, asi ťažko sa do toho dokáže celkom vcítiť. Nedokázala som sa ubrániť pocitu, že Linda je rozmaznaná panička, ktorá od dobroty nevie, čo so sebou. Také prípady nie sú ojedinelé ani v skutočnom živote, takže sa ani nečudujem, že som si vytvorila práve takýto záver.

Téma cudzoložstva ako takého sa ma nijako hlbšie nedotkla. Skôr som si všímala, ako autor opisuje vnútorný svet žien a musím povedať, že poukázal na mnohé nelichotivé pravdy. Medzi inými aj na to, že väčšina žien sa usiluje vydať sa (alebo inak získať) muža, ktorý ju bude schopný zabezpečiť, vybudovať si kariéru a neskôr mať dobre vychované deti. Samozrejme, málo žien má toto všetko, no tie, ktoré to majú, mnohokrát nie sú spokojné. Zrazu cítia prázdnotu a túžia po niečom inom. Jednoducho, nikdy nie sme spokojné s tým, čo máme. Je to smutné, ale je to tak a Paulo Coelho to prostredníctvom Lindy názorne ukázal.

Veľmi sa mi páčili aj Coelhove myšlienky o láske. Popísalo sa o nej už dosť, väčšinou sa opisuje ako nezištný romantický cit a táto predstava je v nás taká zakorenená, že nerozmýšľame nad tým, čo vlastne od lásky očakávame. A veru, je toho naozaj mnoho! Práve na to autor poukázal, a hoci sa dostavil určitý pocit rozčarovania, predsa len má pravdu. Naozaj za lásku niečo očakávame - pozornosť, čas, dotyky, obete.

Ospravedlnenie nevery a hľadanie odpustenia sa mi však, pravdupovediac, nepáčilo. Mám k tomu jasný postoj a nemyslím si, že Lindine argumenty sú namieste. V určitých prípadoch sa možno cudzoložstvo dá odpustiť a pochopiť, no Lindin prípad to určite nie je. Ešte šťastie, že Coelho píše tak pútavo, citlivo a vždy ma zaujme niečím novým a predostrie myšlienky, ktoré ma prinútia zamyslieť sa. Ak ste fanúšikmi Coelhových kníh, Cudzoložstvo si nesmiete nechať ujsť. Ak jeho diela nepoznáte, začnite s niečím známejším (napr. Alchymista alebo Veronika sa rozhodla zomrieť), a potom sa rozhodnite, či sa chcete vrhnúť do filozofických "coelhovských" vôd.

Hodnotenie: *** a pol

Recenzoval: Catty
http://books-parts-of-my-life.blogspot.sk/

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.