bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skOhnivá kázeň - Francesca Haigová

Ja som mu porozprávala, ako som videla deti na školskom dvore upevňovať novú hojdačku na dub, keď som nazerala ponad múr, za ktorý sme nikdy nesmeli prejsť. 

Nová dystópia, ktorá mala ovládnuť kníhkupectvá. Zaujímavý nápad o dvojičkách, ktoré sú vždy prepojené - pozor na to - nie mysľou ale fyzicky. Vždy musia zomrieť obaja. Nepísané pravidlo, o ktorom všetci vedia a veľmi dobre si ho uvedomujú. Svet, v ktorom sú alfy a omegy. Alfa je tým dokonalým stvorením a omega odpadom, ktorý len ničí svet, bez neho by však nik neprežil. Pripomína vám to niečo?

Kým Zach si velebí v hlavnom meste v Koncile, jeho sestra Cass okopáva na neúrodnej pôde a hľadá potravu všade kde sa dá. Takýto je osud všetkých dvojičiek.

Kým v originály vyšla táto kniha ešte minulý rok, až v januári tohto roku sme sa dočkali na preklad do slovenčiny. Či už boli moje očakávania vysoké alebo nízke, musím uznať, že autorke v hlave skrsol veľmi dobrý nápad. Ale je aj prevedenie také skvelé?

"Smiem ísť k tebe?"
Vzdychol si. "Lebo moja posteľ už nie je už aj tak dosť malá?" Počula som, ako odhrnul prikrývku. "Poď."

Si alfa? Musíš byť dokonalé, inteligentné a zákerné stvorenie, ktoré zo srdca neznáša všetky omegy a najradšej by ich všetky vyzabíjalo. 

A také bolo zmýšľanie všetkých alfských postáv, ktoré sa v tomto príbehu vyskytli.
Zach ako hlavná postava, bol zo začiatku síce malé zlatíčko (ako všetky deti...) ale pri jeho dospievaní sa všetko zmenilo. Myslela som, že aspoň on bude ten dobrý. Že aspoň on bude ten, ktorý zmení dejiny a nezostane to len na Cass. Zmýlila som sa. Ako inak, Cass musí bojovať proti Koncilu a všetkým alfám. 

Cass je taká tá typická hrdinka, ktorá si myslí že nie je inteligentná a krásna a predsa je opak. Omegy sa vyznačujú hlavne tým, že majú nejakú fyzickú vadu. Či už je to chýbajúca alebo prebývajúca končatina či iný orgán, vždy tu niečo je. U Cass a pár iných omeg sa však gény sekli a tak u nich nie je žiadna mutácia, za to sú však odmenení jasnovidectvom. Nie všetci však môžu vidieť budúcnosť alebo čítať myšlienky, väčšinou je to vždy rôzne. A tak Cass stále zostáva s nálepkou na čele OBYČAJNÁ s malým bonusom a to jasnovidka. 

Jediná vec, ktorá je na postavách ako tak super, je Spachtoš. Chlapec, ktorý nevie nič o svojej minulosti, ani len to, ako sa volá a tak musí pomaly objavovať svoju minulosť.. a to sa mu nedarí. 

Odkedy mi vypálili značku na čelo, zvykla som si na nadávky niekoľkých álf, čo prechádzali cez osadu: slepá ulica, netvor, príšera.

Slovenská obálka je naozaj pekná, aj keď musím uznať, že verzia, ktorú vidíte na obrázku, je naozaj brutálna a vyrážajúca dych. Ku knihe sa naozaj omnoho viac hodí, aj keď aj tá naša Slovenská má pre príbeh určitý význam. 

Som toho názoru, že táto kniha by mohla byť omnoho lepšia. Príbeh je skvelý, pútavý a zaujímavý, čitateľa vie naozaj zaujať. Horšie je však to, že to prevedie a štýl písania autorky nie je až taký dobrý. Knihu som čítala pre mňa dva neuveriteľné týždne a stále tomu nemôžem uveriť. Príde mi to, ako keby som pri nej strávila večnosť a stále sa nikam nedostala. 

Konečne sme sa mohli dočkať novej a dlho očakávanej dystopickej sérii, autorka je pre mňa však sklamaním. Kto vie, možno bude druhá časť lepšia, možno nie. Dúfam však, že bude omnoho lepšia, pretože ak by som ju mala znovu čítať dva týždne, tak sa odstrelím. Ak vám však nevadí zdĺhavé čítanie a máte rady dobrodružné a napínavé príbehy, táto kniha je pre vás ako stvorená. Jediné mínus je naozaj len hlavná hrdinka a zdĺhavosť. 

Recenzovala: Aneta Kondrčková
http://readingbookswithlove467.blogspot.sk/2016/02/ohniva-kazen-francesca-haigova.html

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.