bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skOdpusť mi Leonard Peacock

Spočiatku prazvláštna kniha odhaľujúca život divného chlapca Leonarda. Ak však vydržíte čítať Leove riadky, odhalí vám pravý dôvod svojho zámeru – zabiť spolužiaka Ashera Beala zbraňou svojho starého otca a potom spáchať samovraždu.

Prvé strany knihy som čítala s dosť divným pocitom. Niežeby som nerozumela, čo čítam, ale nerozumela som, prečo? Chvíľami som uvažovala o tom, že knihu nedočítam a pri jej zatváraní jednoducho poviem: Sorry! Ale zvedavosť ma nepustila. Až posledné strany knihy prezradia odkaz knihy pre všetkých mladých ľudí na tomto svete. Ak vydržíte do poslednej strany aj vy, pochopíte posolstvo knihy a odkaz Leonarda pre dnešnú mladú generáciu.

Rozprávačom príbehu je sám Leonard Peacock, ktorý rozpráva svoj životný príbeh. Aj keď je to takmer čerstvý 18-ročný chalan, v hlave má jasno, čím by v budúcnosti chcel byť. Nechcel by byť. Doslova. Práve na svoje 18. narodeniny plánuje prekvapiť svoju matku Lindu a vraždou spolužiaka Ashera a svojou samovraždou. Čo ho ale viedlo k tomuto kroku, čo sa v jeho živote stalo, že plánuje v deň svojich narodenín stlačiť spúšť pištole pri svojej hlave?

Leovym najobľúbenejším učiteľom v škole je herr Silverman, ktorý vyučuje predmet o holokauste. Leonard má tento predmet najradšej, pretože holokaust ako súčasťou svetových dejín kladie mnoho morálnych otázok, o ktorých jednoznačnosti odpovedí sa môžu viesť siahodlhé polemiky a diskusie. A Leo ide na život a svet filozoficky. Najbližším priateľom sa mu stáva staručný sused, ktorý je pre neho v živote vzorom otca, muža a priateľa. Jeho svojská matka Linda je viac pohltená prácou v módnom biznise, ako materskými povinnosťami a pudmi. Preto je Leonard odkázaný na samovýchovu.

Ako príslušník teen-skupiny to nemá v živote jednoduché. Spoznáva a učí sa žiť s novými pocitmi, dospieva, mení názory, rebeluje a robí napriek každej autorite. Ešte horšie však je, ak mladých dospievajúcich nemá kto vypočuť. A toto je aj prípad Leonarda, ktorý sa vnútorne nevie vyrovnať s otrasnou skúsenosťou, s ktoreji následkami sa sám nevie vyrovnať. Ešte šťastie, že jeho volanie o pomoc včas zachytí herr Silverman. Ako sa ukáže, aj herr učiteľ má jedno tajomstvo, ktoré pred svetom ukrýva. Preto Leonarda chápe a rozumie jeho pohnútkam. S čím však ale nesúhlasí, je spáchanie vraždy a samovraždy.

Kniha v metaforách a vtipných, ale aj vážnych vyjadreniach Lea hovorí o mladých ľuďoch, ktorí nevedia v dnešnom svete nájsť svoje miesto. Cítia sa sami a opustení, nepochopení, celý svet akoby bol proti nim. V tomto veku mladí spoznávajú svoju sexualitu, sympatie k opačnému pohlaviu – alebo aj nie. Necítia lásku a oporu ani zo strany najbližšej rodiny, ktorá by mala ako prvá ponúknuť pomocnú ruku. Zúfalé výkriky do sveta v podobe zdanlivo nevysvetliteľného správania a činov často ostávajú dospelými jedincami nepovšimnuté.

Pri čítaní o Leonardových ťažkostiach a pláne zavraždiť svojho spolužiaka sa nebudete rehotať a chytať sa od smiechu za bruchá. Leo zasadí čitateľovi do hlavy chrobáka, aby sa zamyslel na postojmi sveta a dospelákov k mladým a dospievajúcim jedincom našej spoločnosti. Prinúti spomenúť si na časy nášho vlastného dospievania a problémy, ktoré sa nám zdali vtedy väčšie ako celý vesmír. Leo pobaví, ale prinúti zamyslieť sa, čo považujem za najlepšiu kombináciu.

 „Wikipedia okrem toho tvrdí: ,Každý rok spácha samovraždu vyše milióna ľudí.´ Takže podľa Wikipedie, kým naša planéta obehne Slnko, samovražda pripraví o život milión ľudí. Ktovie, čo by na tento zaujímavý fakt asi povedal Charles Darwin. Prirodzený výber? Spôsob, akým príroda chráni silnejších a potrebnejších? Je moja myseľ iba sprostredkovateľom prírody? Bol by na mňa strýko Charlie Darwin hrdý?“

Recenzoval: Michala Guľasová
http://www.citaj.to

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.