bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skMy - David Nicholls

  Po veľmi dlhom čase som si prečítala román, ktorý napísal muž. Takýto typ románu z pera mužského autora nie je v súčasnej literatúre až taký častý jav. Mužskí autori skôr píšu trillery a detektívky, jednoducho akčnejšiu literatúru.

Román My je výpoveďou muža o jeho vzťahu k žene a synovi. Nerieši žiadne hlboké filozofické otázky, nie je výpoveďou o poslaní človeka na tejto zemi. Je to román o mužovi, ktorý  jedného dňa, po takmer 25-tich rokov manželstva, počuje od svojej ženy vetu.. „Podľa mňa naše manželstvo dospelo ku koncu, Douglas. Myslím, že chcem od teba odísť.“

Kniha je  veľmi emotívnym rozprávaním muža, vedca -biochemika, ktorý sa zamiluje do ženy diametrálne odlišnej od jeho spôsobu myslenia a života. Je ňou doslova fascinovaný  a za každú cenu sa snaží prispôsobiť sa jej aj vnútorne.

Preto veta, ktorú mu v to ráno povie pretne jeho život na dve polovice. Stane sa to práve pred odchodom na dovolenku po Európe, ktorú plánovali spolu všetci traja- Douglas, jeho žena Connie a ich spoločný sedemnásť ročný syn Albie.

Napriek zmenenej situácii sa na dovolenku vyberú . Kapitoly knihy sú rozdelené  podľa miest, ktoré v Európe navštívia.

Okrem zážitkov v reálnom čase, Douglas vlastne v jednotlivých kapitolách prechádza celý svoj život spomienkami  ,ktoré sú spojené s Connie a Albie. Jeho výpovede a opisy boli pre mňa skutočne literárnym zážitkom. Vychutnávala som si vety a najmä ten vynikajúci humor v situáciách, ktoré boli skôr tragikomické.

V prvej kapitole som mala problém zvyknúť si na tento mužský štýl tak odlišný od ženských autoriek. Avšak už po pár stránkach som sa nevedela od knihy odtrhnúť. Veľmi rada študujem myslenie ľudí..a práve táto kniha je v tomto smere lahôdkou.

Muž v strednom veku, vedec, realista so silným materialistickým pohľadom na svet, ktorý denne zažíva  extravagantné úlety svojej umelecky zameranej /maliarka/ manželky a pubertálneho syna   Mnohé z nich nedokáže pochopiť. Práve jeho opisy vlastných pocitov a vnútorných reakcií na život  jeho ženy a syna sú vynikajúco zachytené.

Dovolenková cesta ,ktorá sa začala v relatívnej pohode sa postupne veľmi výrazne vyhrocuje a v záveru má veľmi dramatickú dohru.

Viac nechcem prezrádzať ,pretože román je naozaj vynikajúci a nechám na vás milí priatelia ,aby ste si ho vychutnali do konca. Jazykový prejav a preklad sú veľmi kultivované a autora možno budete mnohí aj poznať, pretože je to   známy scenárista a herec. Jeho film, ktorý aj  scenáristický spracoval podľa vlastnej knihy Jeden deň bol divákmi veľmi priaznivo prijatý.

Milí priatelia, knihu veľmi vrelo odporúčam Venušankám aj Marťanom..každý z nich si v nej príde na svoje..je skutočne pôsobivá.

Na dovolenke ,večer pri pohári vínka..kdekoľvek ,spríjemní vám voľný čas.  Nedá mi na záver aspoň jednu myšlienku na inšpiráciu.“ Mám dojem, že po dosiahnutí  istého veku náš vkus, inštinkty a sklony stvrdnú na betón. Ale vtedy som bol mladý, alebo aspoň mladší, ochotnejší  a tvárnejší a pri Connie som bol ako šťastná plastelína...“

Recenzovala: Eva Bujňáková
http://www.ezoterik.sk/index.php/recenzie/163-my_david_nicholls

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.