bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skLisa Gardner - Ničoho sa neboj

Detektívky, krimi a thrillery veľmi nevyhľadávam. Napriek tomu som sa už dlhšie pohrávala s myšlienkou, že si nejakú detektívku prečítam a pri slovenskej novinke Ničoho sa neboj sa mi naskytla skvelá príležitosť.

Hoci vám nedokážem podať skúsený názor milovníka žánru, ani knihu porovnať s ďalšími, pokúsim sa vám ju čo najlepšie priblížiť a podelím sa s vami o svoje dojmy z čítania.

V Bostone niekto zavraždí ženu, po smrti ju zohaví a ako odkaz po sebe zanechá fľašu, putá a ružu. Keď sa detektívka D. D. Warrenová po zotmení vráti na miesto činu, stretne sa s vrahom. Okrem zapraskania podlahy a tichej uspávanky si neskôr na nič z tej noci nespomína. Vystrelila však zo služobnej zbrane a pri páde zo schodov si vážne poranila ľavú ruku.

Zoznamuje sa s psychiatričkou Adeline Glenovou, ktorá je odborníčkou na bolesť - až na to, že ju pre svoju genetickú dispozíciu sama vôbec necíti. Navyše je dcérou mŕtveho sériového vraha Harryho Daya a sestrou smutne preslávenej vrahyne Shany Dayovej, odsúdenej na doživotie.

Vrah čoskoro udrie znova a spojenie s vraždami Harryho Daya je neprehliadnuteľné. D. D. sa síce ešte nevrátila do práce a nevládze vziať na ruky vlastné dieťa, no je rozhodnutá vraha s ružou dostať...

Dej knihy sa začína priamo na mieste činu, na zdĺhavý úvod nezostáva čas. Namiesto toho čitateľa zasiahne pochmúrna, trochu desivá atmosféra, kopa otázok a niekoľko nechutných detailov. Žiaden zo zmienených aspektov nezmizne ani v ďalších častiach knihy.

Lisa Gardnerová je skúsená autorka, ktorá dokáže písať jednoducho, čitateľne a nenudí.  Na vyrozprávanie tohto príbehu si zvolila dva pohľady. V tretej osobe sa zameriava na detektívku D. D. a jej snahu vyrovnať sa so všetkým, čo sa na ňu zosypalo, a zároveň nám pomocou prvej osoby dáva možnosť nahliadnuť do hlavy Adeline Glenovej. Na vystupňovanie zvedavosti a dotvorenie atmosféry slúžia krátke úryvky spojené so samotným vrahom.

Práve postavy boli podľa mňa obrovským kladom knihy. Páčilo sa mi, že boli veľmi prepracované. Všetci mali svoje nedokonalosti a v mnohých prípadoch mali od normálnosti ďaleko, no dokázali sa mi dostať pod kožu a ich osudy ma zaujímali

Fascinovala ma Adeline so svojou zvláštnou poruchou a detstvom, ktoré ju navždy poznačilo. Ešte o čosi viac ma fascinovala jej sestra Shana, manipulatívna, unudená a deprimovaná psychopatka, pri ktorej nič nie je také, ako sa na prvý pohľad zdá. Dokázala príbeh poriadne osviežiť a zamotať. Sympatickú detektívku D. D. som si však obľúbila úplne prvú a celý čas som jej držala palce.

Dobre vykreslené charaktery nie sú jediným pozitívom knihy. Ako som už spomínala, Lisa rozhodne vie, čo robí. Zápletka pozostáva z viacerých línií a je veľmi dobre premyslená. Okrem pokojných pasáží plných domnienok a otáznikov zakomponovala autorka do príbehu tiež akčné scény a, samozrejme, všetko vystupňovala vo veľkom finále.

Aj keď sa kniha čítala rýchlo, bola som nadšená postavami a zvedavá na rozuzlenie, priznám sa, že ma inak nechala emocionálne chladnou. Rozhodne som si od napätia netrhala vlasy a od samotného záveru som čakala čosi... iné. Nehovoriac o tom, že som mala chvíľu problém naladiť sa na tú správnu vlnu, a hoci sa autorka - našťastie pre mňa - v nechutných podrobnostiach zbytočne nerýpala, spočiatku mi boli trochu nepríjemné.

Môj výsledný dojem teda nie je natoľko nadšený, aby som pri hodnotení použila štyri hviezdičky, no kniha má rozhodne mnoho silných stránok a bolo to zaujímavé čítanie. Udeľujem jej teda 3,5* a verím, že sa nájdu ľudia, ktorým sa bude páčiť viac než mne.

Recenzoval: Neliss
http://the-bookland.blogspot.sk/2014/12/lisa-gardner-nicoho-sa-neboj.html

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.