bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skLinda a kľúč od Andary, slovenské fantasy o neopakovateľnej ceste

Vedieť prechádzať svetmi len pomocou kľúča, ktorý hravo schováme do vrecka? To by sme brali nepochybne mnohí. Najmä tí zvedaví s dobrodružnou krvou.

V knihe Linda a kľúč od Andary je hlavná hrdinka 15 ročné dievča, ktoré taký kľúčik má už dlho pri sebe. Ostal jej po mame, hoci presnejšie našla ho v maminých veciach. Keďže nevyzeral obyčajne, stal sa jej talizmanom. Bez toho, aby vôbec vedela, že má neuveriteľnú funkciu – otvárať dvere do druhého sveta. Linda vyrastá bez mamy a tak keď sa jej len náhodou podarí otvoriť tento priechod, pomyslí si, že na druhej strane bude čakať mama. Namiesto nej sa však ocitá vo svete menom Andara, ktoré jej mamu neukrýva. Za to Linda spoznáva niekoľko veľkých tajomstiev o tom, kto vlastne je ona, jej mama a čím je svet Andara. Od tej chvíle nech sa čitateľ pripraví na poriadnu jazdu.

Slovenské fantasy, ktorému naozaj budete rozumieť

Linda a kľúč od Andary je fantasy dobrodružstvom, ktoré napísal Tomáš Galierik Použil pritom veľmi zrozumiteľný a najmä slovenský jazyk. Slovenský predovšetkým vo význame neprehnaneného umeleckého, ale reálneho slovníka. Rovnako ako situácie, nech už sú prešpikované prvkami fantasy, píše situačný scenár tak prirodzene, že tento príbeh máte pred očami ako film. Situácie sú písané zrozumiteľne a reálne. Príbeh nemá prvky typického príbehu, kde je všetko na jednej ceste a kamkoľvek z auta pozriete, všetko je jasné a spojené do jedného deja. Linda a kľúč od Andary je príbehom o dievčati zo Slovenska, ktorému sa udejú neuveriteľné veci. Mnohé zo situácií sú uveriteľné. Budú to hlavne tie zo školy, situácie prežité s priateľmi, aj nepriateľmi. Napríklad vyjadrenia posilnené zlosťou a nenávisťou, alebo aj chyby, ktoré môže človek spraviť pre svoju nepozornosť.

V knihe sa vyvíja aj samotná postava.- Linda je vo veku, kedy dospieva a životné situácie ju môžu formovať. Aj vyformovať. To, čo zažije na Andare sa dá považovať za veľký zlom. Príbeh možno v prvej tretine nemá to potrebné tempo, no len čo získa Linda tú potrebnú „výzbroj do boja“, budete prežívať inú dávku adrenalínu. Autor sa pohral s celým príbehom a mnohými detailmi. O niekoľko strán sa pri niektorých môžete vrátiť a príbehu dajú oveľa viac svetla.

O knihe

Kniha v tvrdej väzbe má úctyhodných 406 strán. Súčasťou je aj slovník pre tých, ktorí by sa priveľmi ponorili do andarského sveta. Vyšla tiež ako elektronická kniha vo všetkých súčasných formátoch ako EPUB,. PDF a MOBI. Originálna obálka dáva tušiť, že budete mať čo dočinenia s fantasy žánrom. Knižka vyšla vo vydavateľstve Maxim v apríli 2021. Jej zaujímavosťou je, že si ako jedna z mála nájde čitateľov rovnomerne medzi deťmi, aj dospelými. To pritom aj napriek veku hlavnej hrdinky. Veď každý z nás dospelých mal 15 rokov... a príbeh, aký je v tejto knihe, by sme pokojne chceli prežiť ešte raz. Knižka je aj pre náročného čitateľa. O to viac, ak si cení domácu tvorbu a aj zasadenie do domáceho prostredia. Autor knihy, Tomáš Galierik, má vyštudovanú kulturológiu a záujem o antropológiu možno badať aj v andarskom svete, v ktorom sa všetko vyvíja trochu inak. Nehľadiac na ľudí a andarský ľud, zážitkom bude pre čitateľa aj príroda. Veď práve tá andarská príroda bude kľúčom, teraz však už skôr obrazne povedané, ku všetkému.

Dokážete si vôbec predstaviť, ako by vyzeral náš terajší svet, ak by ho nemenili ľudia pre svoje potreby? Bez veľkého prezrádzania, aj s touto otázkou sa hrá Linda a kľúč od Andary. Originálny príbeh, aký sme dosiaľ nemali možnosť čítať a prežiť. 

Lucia Sensi

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.