bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skKráľovná Tearlingu

Táto novinka vyšla tento mesiac vo vydavateľstve Ikar. Mnoho čitateľov ju očakávalo už dlho, keďže u našich susedov mala celkom dobré ohlasy. Na mňa naozaj zapôsobila.

Viete, väčšinou si autorky vytvoria hrdinku podľa predstáv - silnú aj peknú zároveň, vychrtlú a vysokú, po ktorej túži každý chalan. Tu autorka vytvorila hrdinku, ktorá si sama priznala, že nie je pekná, že nie je ani bohvieako štíhla, ale aj tak bola skvelá a silná. Mala skvelú osobnosť, ktorá sa počas celej knihy vyvíjala a menila. Autorka však vytvorila všetky postavy úplne rôznorodé a odlišné a vy ste si ich proste obľúbili. Mnoho postáv okolo Kelsei dostalo viac priestoru, takže sme sa o nich mohli dozvedieť aspoň nejaké základné informácie a lepšie si ich predstaviť a do príbehu sa vžiť.

Postavenie kráľovnej, ktoré zdedila, sa jej v abstraktných úvahách zdalo problematické, no teraz sa javilo neprekonateľné. Pravdaže, vedela, že ju nečaká ľahká cesta.


Kniha pre mňa bola zo začiatku nudná. Vôbec ma to nebavilo a chcela som ju odložiť a ani sa k nej nevrátiť. Som však rada, že som to nespravila. Keď sa prehryziete tou prvou nekonečnou kapitolou, tak vás kniha baviť začne a začne sa tam aj niečo diať. Len prvá kapitola trochu viazla. Potom som sa však začítala a už som chcela len čítať. Samotné kapitoly boli tiež veľmi dlhé a to ma naozaj iritovalo. Autorka ich mohla rozdeliť a hneď by sa to čítalo jednoduchšie. Ďalej tu boli nudné a dosť dlhé opisy okolia a prostredia, čo u mňa tiež na knihe nepridalo. Chápem, že je to úplne nový svet, ale autorka to trochu prehnala. Ja osobne by som ich dosť vyškrtala. A ďalšia vec, ktorá sa mi nepáčila bola taká, že kniha bola miestami celkom nudná a ja som mala znovu chuť prestať. A posledným mínusom bolo, že autorka neustále spomínala Prechod, ale čitateľ sa ani poriadne nedozvedel, čo to bolo a o čo tam išlo. Dozvedeli sme sa fakt len minimum informácii.

A teraz poďme k tým dobrým veciam. Páčil sa mi ten svet. Naozaj bol veľmi zaujímavý a skvelý, ale bolo trochu divné, že v Tearlingu nemali žiadne poriadne zbrane. Bolo fajn, že autorka písala kapitoly aj z pohľadu viacerých postáv, lebo sme mohli vedieť, čo sa deje aj mimo hradu alebo v samotnom Mortmesne. Plusom bolo aj to, že sa netočilo všetko len okolo samotnej Kelsei, ale občas sme videli aj príbeh iných postáv. Napr. Andalie. A milujem autorku za to, že Kelsea milovala knihy. Samotná zápletka knihy bola fakt zaujímavá a ja som chcela vedieť, čo sa stane a či vôbec prežijú. Kniha mala skvelý námet aj potenciál a autorka z neho naozaj vyťažila dosť. Ale podľa mňa bol stále ten nápad slabo využitý. Verím, že autorka by z neho dokázala vyťažiť ešte viac. To však nič nemení na tom, že tá kniha naozaj stála za to a páčila sa mi. Páčil sa mi aj charakter Červenej kráľovnej, ktorú som si obľúbila aj keď bola tyranka. Autorka ukázala, že vie písať, že má skvelú fantáziu a že nás dokáže aj pekne prekvapiť. Ja som na konci fakt neverila, že tá osoba bola proste ten vinník.

Mám v sebe priveľa zlosti, uvedomila si. Bola to deprimujúca myšlienka, ale takisto sa v nej skrývala istá hrdosť - nech zlyhá v hocičom inom, hnev zostane v nej ako hlboká a využiteľná studnica sily, ktorá sa nikdy nevyčerpá. 

Podľa mňa bol tento príbeh vydarený, aj cez to, že mal svoje nedostatky, ktoré by mohla autorka v ďalšom dieli upraviť. Na mňa Kráľovná Tearlingu skutočne zapôsobila a jej príbeh je zaujímavý. Páčilo sa mi, že tu nebola žiadna láska, žiadna romantika. Naozaj bol tento príbeh veľmi zaujímavý a myslím, že si našiel svojich fanúšikov bez ohľadu na jeho nedostatky. Nemôžem nespomenúť, že tá obálka vyzerá tiež veľmi pekne a som rada, že ju môžem mať v mojej knižnici. Teraz len budem dúfať, že vydajú aj druhý diel a bude aspoň tak dobrý ako jednotka. Alebo lepší. U mňa 3,5/5 vločiek. Skutočne vám túto knihu odporúčam.

Recenzoval: Naty Chudá
http://world-of-books-by-naty.blogspot.sk/2015/01/kralovna-tearlingu.html

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.