bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skKeri Smith - Odviaž sa! Môj bláznivý zápisník

Ľudia nikdy nie sú príliš starí na bláznovstvá - práve to som si hovorila aj ja, keď som najprv cez videá zahraničných blogerov a neskôr aj u nás za registrovala knihu Odviaž sa! (Wreck This Journal).

Spomínané videá ma presvedčili, že by som si takúto zábavu mala vyskúšať aj ja. Kniha, kde si môžem kresliť, písať a nemusím na ňu dávať pozor? Sem s tým! Moje prvé reálne stretnutie s touto "knihou" bolo tiež veľmi pozitívne a pri zbežnom prelistovaní som usúdila, že to bude zaujímavé. So zápalom som sa pustila do kreslenia, písania a ničenia, no čím ďalej, tým viac som cítila, že moje nadšenie začína opadávať, až nakoniec z neho nezostalo vôbec nič.

Prečo? Spravila som totiž tú chybu, že som sa nechala príliš nadchnúť videami, kde sa prezentujú už hotové zápisníky, ktoré väčšinou hýria farbami. Skutočný "holý" zápisník je takmer prázdny a kreativity tiež nemá na rozdávanie. Čo kreatívne je na tom, že pozbieram listy zo stromov a nalepím ich do zápisníka, keď toto isté musím robiť aj ako projekt do školy? Je obkresľovanie ruky či nohy kreatívne? Áno, bolo, keď som mala 6 rokov. A čo trhanie, čmáranie, oblievanie, lepenie žuvačiek, mŕtvych chrobákov či obyčajnej lepiacej pásky? Toto je kreativita? Tvorivá deštrukcia? Chápem, že niektorí (umelecky založení) ľudia dokážu zaplniť každú stránku nejakou kresbou, ale to je ich vlastná tvorivosť a fantázia a zápisník tvorí len prázdne plátno pre ich nápady. Sám o sebe nie je kreatívny a to ma hlboko sklamalo.

Samozrejme, určite sa našlo niekoľko nápadov, ktoré ma zaujali a v tej správnej chvíli ma na niekoľko minút aj zamestnali (napr. kreslenie nekonečnej čiary), ale bolo ich veľmi málo. Bezduché a triviálne zadania vysoko prevládajú nad tými dobrými a znesiteľnými. Nemala som zábrany vytrhnúť nejakú stranu, ak tak znela úloha, ale takáto činnosť vo mne nič nevyvolala - ani ľútosť, ani uvoľnenie. A čo je ešte horšie, nevidím v tom ani žiadny zmysel. Logika mi hovorí, že ak má niekto dobrý pocit z trhania papiera, nech si za rovnakú cenu kúpi kancelársky papier s 500 kusmi a môže sa do toho s vervou pustiť.

Pokúšam sa na túto "knihu" pozerať z perspektívy človeka, ktorý by si ju chcel kúpiť a rozmýšľam, čo ho k tomu asi môže viesť. Čítať sa to nedá, lebo zmysluplný text sa v ňom ani nenachádza. Na kreslenie a na trhanie poslúži aj obyčajný papier. Možno takého záujemcu láka fakt, že s týmto zápisníkom môže robiť to, čo s klasickými knihami nemôže - písať doň, obliať ho, počmárať a pod. Nechápem však, prečo by nejaký milovník kníh mal túžiť po tom, aby mohol nejakú knihu napr. hodiť do vody. Potom je tu ešte možnosť, že niekto chce s týmto zápisníkom zahnať nudu. Nuž, v tom prípade by som skôr zvolila buď nejaký šport, alebo skutočnú tvorivú činnosť.

Spočiatku som Odviaž sa! chcela postupne skompletizovať, no nakoniec som splnila len pár zadaní a už sa mu ďalej nechcem venovať. Nemyslím si, že toto je vhodný spôsob, ako by mladí ľudia mali tráviť svoj voľný čas, no pre malé deti by to možno bola dobrá zábava. Ešte stále si rada pozriem videá, kde sa prezentujú dokončené zápisníky a obdivujem výtvory tých ľudí. Avšak zápisník sám o sebe mi ani zďaleka neponúkol to, čo som čakala - kreativitu, uvoľnenie, dobrý pocit ani zábavu.

Recenzoval: Catty
http://books-parts-of-my-life.blogspot.sk

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.